Proktolog czym się zajmuje?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste zapalenie jelit lub hemoroidy, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z pomocy proktologa. Jest to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób okrężnicy i jelit. Są oni specjalnie przeszkoleni w leczeniu chorób układu pokarmowego, w tym biegunek, zaparć i bólu związanego z wrzodami okrężnicy i jelit.

Chirurg jelita grubego

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka lub inne problemy z jelitami, być może będziesz musiał skorzystać z pomocy chirurga jelita grubego. Lekarze ci specjalizują się w anatomii i fizjologii dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Mogą również leczyć takie schorzenia, jak polipy, ropnie i hemoroidy.

Chirurgia jelita grubego to zabieg chirurgiczny, który obejmuje szereg procedur i badań. Może być wykonywana na okrężnicy, odbytnicy i okolicy okołoodbytniczej ściany brzucha. Chirurdzy przechodzą specjalistyczne szkolenie i są certyfikowani przez American Board of Colon and Rectal Surgery.

Istnieje wiele różnych rodzajów specjalistów medycznych, którzy mogą wykonywać operacje na jelicie grubym. Niektórzy z nich to gastroenterolodzy i endoskopiści. Gastroenterolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu żołądka, jelita cienkiego i przełyku.

Koloproktolog

Proktolodzy to specjaliści medyczni, którzy są przeszkoleni w diagnozowaniu i leczeniu chorób, które dotykają odbytnicy i odbytu. Są również przeszkoleni w diagnozowaniu i leczeniu wszystkich rodzajów zaburzeń przewodu pokarmowego.

Rak jelita grubego, hemoroidy, zapalenie uchyłków, wzdęcia brzucha i zaparcia to jedne z wielu chorób, które zdiagnozuje proktolog. W niektórych przypadkach może on również zaproponować niechirurgiczne metody leczenia. Chirurg jelita grubego może również przeprowadzić otwartą operację w niektórych przypadkach.

Rak jelita grubego może zostać zdiagnozowany za pomocą ultrasonografii endorektalnej lub kolonoskopii. Procedury te są wykonywane w celu sprawdzenia, czy nie ma przedrakowych narośli, które mogą stać się rakiem. Jeśli zostanie znaleziony polip, proktolog wykona proktoskopię. Proktoskop to specjalny instrument, który służy do oglądania dolnej części odbytnicy.

Zapalenie uchyłków

Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie uchyłków, pierwszym krokiem jest wizyta u chirurga okrężnicy i odbytnicy. Specjalista ten sprawdzi, czy nie masz objawów choroby, wykona kolonoskopię i wykluczy raka. Może przepisać Ci leki lub przeprowadzić operację.

Zapalenie uchyłków pojawia się, kiedy woreczki w okrężnicy ulegają zapaleniu. Mogą one powodować poważne komplikacje.

Komputerowa tomografia komputerowa jelita grubego jest jednym z najczęstszych badań w przypadku zapalenia uchyłków. Podczas zabiegu pacjent leży na stole, który wsuwa się do urządzenia w kształcie tunelu. Technik rentgenowski wykona zdjęcia. Następnie radiolog je odczyta.

Niektórzy ludzie z zapaleniem uchyłków mają biegunkę i wzdęcia. Inne objawy to gorączka, osłabienie i ból brzucha. W ciężkich przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na wyściółkę jamy brzusznej.

Hemorrhoidy

Hemorrhoidy są wynikiem obrzęku naczyń krwionośnych w okolicy odbytu. Mogą powodować silny ból i dyskomfort. Proktolog może pomóc w rozwiązaniu problemu hemoroidów.

Hemoroidy to powszechny problem, który można leczyć za pomocą prostych zabiegów gabinetowych lub chirurgicznych. Istnieją również domowe sposoby leczenia hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych. Obejmują one stosowanie maści, kąpieli sitz i błonnika.

Jeśli cierpisz z powodu hemoroidów, upewnij się, że szukasz leczenia tak szybko, jak to możliwe. Pozwoli to zapobiec dalszym uszkodzeniom. Zgłoś się również do lekarza, jeśli odczuwasz silny ból lub krwawienie.

Jeśli cierpisz na zakrzepłe hemoroidy, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Będziesz potrzebował leczenia, aby zatrzymać skrzepy krwi i wyleczyć ranę.

Proktolog, którego wybierzesz, powinien wysłuchać Twoich obaw i poświęcić czas na rozmowę z Tobą. Może zalecić plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Choroba Crohna

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Crohna, możesz chcieć skorzystać z usług proktologa. Specjaliści ci udzielają porad i prowadzą leczenie osób cierpiących na tę chorobę.

Proktolog jest przeszkolony i ma doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń w obrębie odbytnicy i innych części układu pokarmowego. Ocenia pacjentów w warunkach prywatnych i zaleca testy w celu zdiagnozowania choroby.

Proktolog może również zaproponować sposoby radzenia sobie z zaparciami. Zaparcia są często oznaką niedrożności jelit. Mogą one prowadzić do zatorów i innych poważnych komplikacji, dlatego ważne jest, aby skorzystać z pomocy proktologa.

Niektóre przypadki wrzodziejącego zapalenia jelita grubego dobrze reagują na leki doustne, podczas gdy inne wymagają operacji. Czopki, lewatywy i antybiotyki są powszechnymi metodami leczenia obu typów zapalenia odbytnicy.

Oceń artykuł: Proktolog czym się zajmuje?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5