Jak się pisze list?

Spis treści

formalny

Przy pisaniu listu formalnego obowiązuje wiele zasad i wskazówek. Są one ważne, jeśli chcesz, aby Twoje przesłanie było jasne i profesjonalne. Powinieneś także upewnić się, że Twój język jest odpowiedni do celu listu. Listy formalne nie powinny zawierać slangu ani nieformalnych zwrotów. Ton powinien być neutralny i profesjonalny. Ponadto, zawsze powinieneś dokonać korekty swojego listu.

List formalny powinien zawierać pozdrowienie. W zależności od odbiorcy możesz użyć zwrotu „Szanowny” lub „Z poważaniem”. Podczas pozdrowienia powinieneś przedstawić pozdrowienie. Na przykład, jeśli piszesz do kolegi, możesz się do niego zwracać per „Pan” lub „Pani”. Jeśli piszesz do szefa, powinieneś zwracać się do niego „Z poważaniem”.

Pisząc list formalny, musisz pamiętać, że powinien on być krótki, bezpośredni i zwięzły. Oznacza to, że powinieneś unikać używania długiego, kwiecistego lub barwnego języka. Ważne jest też, aby zawrzeć w nim pewne informacje. Twoje imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz oznaczenie powinny znaleźć się w treści listu. Na koniec powinieneś zamieścić autentyczny podpis.

Po formalnym powitaniu powinieneś podać główny cel listu. Zwykle robi się to w jednym lub dwóch zdaniach. Następnie powinieneś przedstawić oczekiwania lub działania, o które prosisz. Na koniec powinieneś podziękować czytelnikowi za poświęcenie czasu na przeczytanie listu.

Listy nieformalne, z drugiej strony, są bardziej swobodne. Pisze się je, aby podzielić się pomysłami lub po prostu omówić sprawy. Nie przestrzega się w nich jednak tak wielu zasad jak w listach formalnych. Mimo że nie ma w nich tylu formalności, nadal zachowują standardowy format. Zazwyczaj zaczynają się od przyjaznego, powitalnego lub uprzejmego pozdrowienia. Najczęściej spotykane zakończenia to: „Dziękuję”, „Wszystkiego najlepszego” i „Z poważaniem”. W zależności od charakteru listu, możesz również stosować kontrakcje, wyrażenia idiomatyczne i inne potoczne zwroty.

Inną formalnością jest data. Umieszczanie daty na liście nie jest konieczne, ale może być przydatne w niektórych sytuacjach. Większość formalnych listów jest przechowywana w archiwum, więc warto podać datę, aby zachować zapis komunikacji. Nawet jeśli zdecydujesz się nie umieszczać daty, w adresie nadawcy powinieneś podać swój adres zamieszkania. Pamiętaj też o podaniu oficjalnego tytułu odbiorcy w adresie odbiorcy.

Zwykle list formalny nie powinien składać się z więcej niż dwóch lub trzech akapitów. Pierwszy akapit nazywany jest wstępem, a pozostałe akapity to treść. Każdy akapit uzupełniający powinien zawierać istotne szczegóły dotyczące tematu. Zazwyczaj między każdym akapitem należy zostawić pustą linię.

Nigdy nie powinieneś używać tego samego tematu w więcej niż jednym akapicie. Jest to szczególnie ważne, gdy piszesz list do pracy. Z drugiej strony, jeśli piszesz list dla zabawy lub po to, by uzyskać odpowiedź, możesz użyć innego tematu w każdym akapicie.


Oceń: Jak się pisze list?

Średnia ocena:5 Liczba ocen:5