Czy można pobierać dwie emerytury polską i zagraniczną?


Czy można pobierać dwie emerytury polską i zagraniczną?

Jeśli jesteś emigrantem, możesz chcieć wiedzieć, czy masz prawo do otrzymywania zarówno emerytury z kraju pochodzenia, np. ze Stanów Zjednoczonych, jak i emerytury z nowego kraju, np. z Polski lub Australii. W niektórych przypadkach możesz pobierać obie emerytury, ale musisz złożyć wniosek o odpowiedni rodzaj emerytury. Oznacza to, że nie możesz pobierać tego samego rodzaju emerytury z obu krajów, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć tę opcję.

Polska

Pracownicy polscy i zagraniczni powinni znać przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych. W zależności od charakteru ich zatrudnienia, mogą podlegać opodatkowaniu. Podatki te dotyczą pracodawców i pracowników, a ich podstawą jest dochód uzyskany w ramach umowy o pracę.

W przeszłości system emerytalny w Polsce składał się z dwóch filarów. Pierwszym z nich był system repartycyjny prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Był on finansowany z bieżących wpływów podatkowych.

1 stycznia 1999 roku system emerytalny w Polsce został zreformowany do systemu trójfilarowego. Reforma ta obejmowała wprowadzenie obowiązkowego drugiego filaru oraz możliwość wycofania się z pierwszego filaru.

Drugi filar to indywidualne konto z hipotetycznie zdefiniowaną składką. Uczestnicy wybierają spośród różnych instrumentów, kierując się swoją wiedzą finansową, tolerancją ryzyka i dostępnym czasem.

Dodatkowo wprowadzono pułap kwoty składek, które można przenieść z pierwszego filaru do drugiego. Było to posunięcie mające na celu uniknięcie wzrostu netto obciążeń socjalnych.

Australia

Jeśli planujesz przenieść się do Australii i rozważasz emeryturę, warto sprawdzić, co jest w ofercie tego kraju. Przekonasz się, że kraj ten ma solidny system ubezpieczeń społecznych. Szczególnie emerytura wiekowa jest gwarantowana przez rząd australijski przez całe życie. Istnieją jednak pewne problemy. Na przykład niektórzy Australijczycy będą musieli udowodnić, że spełniają kryteria pobytu. Aby to ułatwić, polskie instytucje ubezpieczeń społecznych stworzyły przydatne narzędzie internetowe. Dobre wieści są takie, że rządy Polski i Australii chcą zapewnić ludziom wysokiej jakości życie w obliczu spowolnienia gospodarczego. Obejmuje to pomoc w ubieganiu się i otrzymywaniu odpowiednich form ubezpieczeń społecznych.

Jest też temat podatków. Na przykład, prawdopodobnie będziesz zwolniony ze zwykłych składek płaconych przez polskiego pracodawcę. Podobnie australijski Department of Human Services będzie wypłacał Ci emeryturę co dwa tygodnie, jeśli jesteś uprawnionym mieszkańcem Australii.

Ubezpieczenie społeczne w USA

Jesteś obywatelem Kanady i zastanawiasz się, czy możesz pobierać dwie emerytury z dwóch różnych krajów? Jeśli pracowałeś w obu krajach, możesz kwalifikować się do świadczeń z obu krajów.

Odpowiedź brzmi: tak, możesz. Możesz pobierać emeryturę z obu krajów, ale musisz wziąć pod uwagę wymagania i zasady systemu każdego z nich.

Możesz ubiegać się o emeryturę z Polski, mieszkając w Kanadzie, ale możesz nie kwalifikować się do podobnego świadczenia ze Stanów Zjednoczonych. Niektóre z tych samych praw dotyczą emerytur z obu krajów. Emerytura z Polski będzie prawdopodobnie podlegała klauzuli oszczędnościowej i przed dokonaniem jakichkolwiek zmian warto skonsultować się z dostawcą emerytury.

Aby otrzymać emeryturę od polskiego rządu, musisz mieszkać w kraju przez co najmniej rok. Ponadto będziesz musiał spełnić pewne wymagania dotyczące pracy i pobytu, aby otrzymać miesięczną wypłatę.

Ofiary Holokaustu

Rząd polski wprowadził nowy system wypłat dla ofiar Holokaustu, umożliwiając im ubieganie się o miesięczne emerytury. Wcześniej wypłaty były dostępne tylko dla obywateli polskich, którzy ucierpieli podczas okupacji nazistowskiej. Nowe prawo pozwala jednak ubiegać się o nie osobom, które mieszkały za granicą i były prześladowane w czasach sowieckich lub nazistowskich.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, organ odpowiedzialny za administrowanie programem, opublikował wniosek online dla ocalałych z Holokaustu mieszkających za granicą. Ponadto polski rząd wprowadził ostatnio zmiany w prawie, które ułatwią im otrzymywanie świadczeń.

Zgodnie z danymi USHMM, w czasie wojny w Polsce zginęły trzy miliony Żydów. W czasie okupacji zamordowano także od 1,8 do 1,9 miliona nieżydowskich Polaków. Szacuje się, że około 1,5 miliona Polaków zostało wywiezionych na roboty przymusowe.

Według Instytutu Pamięci Narodowej wojnę przeżyło około 300 000 Żydów. Choć dokładna liczba ocalałych, którzy zostali pochowani w masowych grobach, nie jest znana, naoczni świadkowie donosili, że musieli przechodzić przez stosy ciał i rozbierać się na nich.


Oceń: Czy można pobierać dwie emerytury polską i zagraniczną?

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:24