Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

Jeśli szukasz wspaniałego święta do świętowania, możesz rozważyć 2 maja. To święto jest poświęcone Róży Parks. Znane jest również jako Międzynarodowy Dzień Pracowników oraz Dzień Czerwca. Data ta jest rocznicą jej pierwszej przejażdżki publicznym autobusem w Montgomery w Alabamie w 1955 roku. Więcej informacji o święcie znajdziesz tutaj.

Dzień Rosy Parks

Dzień Rosy Parks jest obchodzony co roku. Jest to dzień uznania dla amerykańskiej działaczki na rzecz praw obywatelskich. Święto upamiętnia narodziny Rosy Parks w 1913 roku i honoruje jej wkład w Ruch Praw Obywatelskich.

Święto po raz pierwszy obchodzono w 2000 roku w stanie Ohio, a w 2000 roku w Kalifornii. Od tego czasu święto zostało uznane w innych stanach, w tym w Oregonie, Missouri i Teksasie.

Rosa Parks za życia była krawcową i działaczką na rzecz praw obywatelskich. Zaangażowała się w działalność NAACP i pełniła funkcję sekretarza oddziału w Montgomery. Jej cicha odwaga zainspirowała ruch na rzecz sprawiedliwości i równości.

Międzynarodowy Dzień Pracowników

Międzynarodowy Dzień Pracowników (IWD) to święto obchodzone przez miliony pracowników na całym świecie. Jest to święto upamiętniające osiągnięcia klasy robotniczej.

Początki Międzynarodowego Dnia Pracowników sięgają końca XIX wieku. W tym czasie klasa robotnicza często otrzymywała wynagrodzenie niższe niż płaca minimalna i była zmuszana do pracy przez wiele godzin.

Międzynarodowy Dzień Pracownika został stworzony przez ruch pracowniczy w celu podniesienia świadomości na temat warunków pracy i promowania lepszych praktyk pracy. Obchodzony jest pierwszego dnia maja każdego roku.

Był to również sposób dla działaczy socjalistycznych na pokojowy protest na rzecz lepszych warunków pracy. Doprowadziło to do Afery Haymarket w Chicago, Illinois, podczas której policja zastrzeliła i zabiła kilku strajkujących robotników.

Dzień Matki

Dzień Matki to święto obchodzone na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych odbywa się w drugą niedzielę maja. Może się jednak różnić w zależności od kraju. Niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania i Irlandia, obchodzą go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Początkowo Dzień Matki został stworzony, aby uhonorować osiągnięcia kobiet w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn. Uważa się go także za święto nowego życia.

Anna Jarvis została zainspirowana do stworzenia Dnia Matki po śmierci swojej matki w 1905 roku. Chciała uczcić swoją matkę i wyznaczyć dzień na cześć wszystkich matek.

Pierwszy Dzień Matki obchodzono w Grafton w Zachodniej Wirginii w 1908 roku. Jarvis pisała listy do gazet i polityków, aby zwiększyć świadomość istnienia tego dnia. Otrzymała wsparcie finansowe od właściciela miejscowego domu towarowego, Johna Wanamakera.

Dzień Pamięci Konfederatów

Dzień Pamięci Konfederatów miał pierwotnie na celu uczczenie zakończenia wojny secesyjnej w Georgii. W 2000 roku stał się oficjalnym świętem. Jednak wielu krytykowało jego obchodzenie, nazywając go dniem rasizmu.

Niektóre południowe stany nadal obchodzą ten dzień, ale nie wszystkie. Teksas i Tennessee obchodzą go, ale nie jako oficjalne święto państwowe.

W dodatku Missisipi niedawno ustanowiło kwiecień Miesiącem Dziedzictwa Konfederacji. Miesiąc ten zbiega się z datą urodzin dwóch wybitnych przywódców Konfederacji, Jeffersona Davisa i Roberta E. Lee.

Wielu miastach usunięto pomniki Konfederacji. W rezultacie rozpoczęła się narodowa debata na temat wartości pomników.

Dzień Czerwony

Dzień Czerwony to święto upamiętniające emancypację Afroamerykanów. Odbywa się 19 czerwca 1865 roku, w dniu, w którym Abraham Lincoln wydał Proklamację Emancypacji. Obchody rozpoczynają się w Galveston w Teksasie, a następnie rozchodzą się po całym kraju.

Dziesiąta czerwca jest jednym z 11 świąt federalnych uznawanych przez rząd USA. Wiele stanów i gmin również obchodzi to święto. W niektórych przypadkach pracownicy otrzymują płatny dzień wolny. Większość firm i banków jest zamknięta na czas święta.

Dzień Czerwony stał się coroczną tradycją w Stanach Zjednoczonych. Obchody różnią się wielkością, ale zazwyczaj obejmują pikniki, parady, muzykę i przemówienia.

Dzień Pracy

Dzień Pracy to święto państwowe w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, które upamiętnia wkład amerykańskich robotników w rozwój społeczeństwa. Świętowanie robotników w pierwszy poniedziałek września jest długą tradycją i ewoluowało na przestrzeni lat.

W latach 90. XIX wieku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę, na mocy której pierwszy poniedziałek września stał się świętem federalnym. Ustawa ta była wynikiem nacisków ze strony związków zawodowych, które chciały mieć dzień na świętowanie swoich osiągnięć.

W miarę rozwoju uprzemysłowionego kraju Święto Pracy w USA nabrało bardziej ogólnokrajowego charakteru. Na początku XX wieku większość stanów miała już uchwalone prawo dotyczące Dnia Pracy, a kraj był w trakcie rewolucji przemysłowej.


Oceń: Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:11