Czego nie można robić z cewnikiem dj?

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem medycznym, czy osobą postronną, możesz się zastanawiać, co dokładnie może, a czego nie może robić cewnik DJ. Jeśli nie znasz tego terminu, oznacza on stent „Double J” i jest używany do otwierania lub zamykania naczyń krwionośnych w tętnicach wieńcowych serca. Zazwyczaj jest używany do angioplastyki lub angiografii katodowej.

Angiografia katodowa

Angiografia katodowa to rytuał przejścia dla wielu pacjentów. Jest to zwykle ćwiczenie z ostrożności, ponieważ może stanowić zagrożenie dla czcigodnej tętnicy pacjenta. Aby zapewnić udaną angiografię, musisz wykonać zabieg w certyfikowanej placówce ambulatoryjnej. Najlepsze jest to, że będziesz pod opieką eksperta.

W rzeczywistości wiele szpitali włącza obecnie ten rodzaj diagnostyki do swoich standardowych procedur operacyjnych. Obejmuje to użycie cewnika o odpowiednim rozmiarze w sposób przypominający operację chirurgiczną na twoim ramieniu. Minusem jest wysoka cena. Konieczna będzie także niewielka opłata za znieczulenie, które powinno być przewidziane w budżecie w pierwszej kolejności.

Angioplastyka

Angioplastyka wieńcowa polega na wprowadzeniu cewnika przez naczynia krwionośne i otwarciu zwężonej tętnicy. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny. Może jej towarzyszyć wszczepienie stentu.

Stent to urządzenie z siatki, które utrzymuje tętnicę w stanie otwartym. Zazwyczaj umieszcza się go w miejscu, gdzie doszło do poważnego zablokowania. W niektórych przypadkach stosuje się go również w celu zapobiegania przyszłym zwężeniom.

Po angioplastyce pacjenci mogą chodzić w ciągu sześciu godzin. Powinni jednak być monitorowani pod kątem bólu i drętwienia w miejscu założenia cewnika. Powinni też uważać na infekcje. Powinni też pić dużo płynów.

Istnieje kilka rodzajów stentów. Większość z nich jest wykonana z siatki drucianej. Innym rodzajem jest stent antyrefluksowy. Są one droższe niż stenty konwencjonalne.

Angiografia wieńcowa

Angiogramy są wykorzystywane do oceny stanu naczyń krwionośnych oraz wykrywania chorób i zatorów. Wykonuje się je również w celu diagnozowania i leczenia zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Angiogramy mogą być wykonywane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pacjent jest zwykle znieczulany miejscowo, a lekarz wprowadza cewnik do naczynia krwionośnego. Do naczynia wstrzykiwany jest barwnik kontrastowy. W niektórych przypadkach lekarz może zastosować stent, czyli rozszerzalną metalową rurkę.

Przed poddaniem się konwencjonalnej angiografii zaleca się, aby pacjenci unikali jedzenia i picia po północy. Zaleca się także, aby dostatecznie odpoczywali i nawadniali się. Pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek lub innymi chorobami serca są bardziej narażeni na powikłania.

Angiografia wieńcowa jest standardową procedurą służącą do oceny stopnia zablokowania tętnic serca. Procedura ta jest zwykle wykonywana przed założeniem stentu.

Przezskórna interwencja wieńcowa (PCI)

Przezskórna interwencja wieńcowa (PCI) to mało inwazyjna procedura mająca na celu otwarcie zablokowanych tętnic w sercu i złagodzenie objawów przewlekłej choroby niedokrwiennej serca. PCI jest często stosowana w leczeniu obturacyjnej choroby wieńcowej, niestabilnej dławicy piersiowej i przewlekłej stabilnej dławicy piersiowej.

Przed wykonaniem PCI lekarze i pacjenci powinni zastosować się do określonych instrukcji dotyczących przygotowania. Pacjenci mogą otrzymać środki uspokajające, które pomogą im zachować spokój podczas zabiegu. Przed zabiegiem można też tymczasowo odstawić leki rozrzedzające krew.

Długi, cienki cewnik jest przewlekany przez naczynie krwionośne. W cewniku znajduje się mały balonik z zagiętą końcówką. Kiedy końcówka jest nadmuchiwana, balonik ściska płytkę nazębną do ścian tętnicy. W ten sposób zmniejsza się rozmiar tętnicy i poprawia przepływ krwi.

Po udrożnieniu zatoru w otworze zablokowanej tętnicy umieszcza się stent. Stenty są zwykle wykonane z siatki drucianej lub rozszerzalnych metalowych rurek. Zapobiegają one zwężeniu tętnicy wieńcowej w przyszłości.

Stent podwójny J

Stent podwójny J to rurka endoskopowa umieszczana w moczowodzie. Pomaga ona rozszerzyć moczowód, aby mocz mógł spłynąć do pęcherza. Zabieg ten jest często wykonywany po usunięciu kamienia nerkowego.

Stent moczowodowy jest zwykle umieszczany w znieczuleniu ogólnym i wprowadzany przez cewkę moczową do pęcherza. Po założeniu stentu można go usunąć w ciągu kilku tygodni.

Aby usunąć stent, należy wykonać zdecydowany ruch pociągający. Kiedy stent znajdzie się poza ciałem, należy go umieścić w plastikowej torbie i zanieść do lekarza w celu zbadania.

Chociaż stent podwójny J stał się standardem wśród stentów moczowodowych, nadal istnieją pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Na przykład nie ma powszechnie akceptowanej metody umieszczania stentów. Zamiast tego każdy urolog ma swoją własną metodę.


Oceń: Czego nie można robić z cewnikiem dj?

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:11