1492 rok co się wydarzyło?

W roku 1492 na świecie miało miejsce wiele wydarzeń historycznych. Jednym z nich było odkrycie obu Ameryk przez Krzysztofa Kolumba. Innym wydarzeniem, które miało miejsce w tym samym roku, był hiszpański podbój Półwyspu Iberyjskiego.

Żydzi i muzułmanie opuścili Półwysep Iberyjski

W średniowieczu Półwysep Iberyjski był regionem ciągłych wojen między muzułmanami i chrześcijanami. W wyniku tych konfliktów wielu Żydów i muzułmanów opuściło ten obszar. Niektórzy trafili do Turcji, inni do Europy, a jeszcze inni uciekli do Nowego Świata.

Historia Półwyspu Iberyjskiego zawiera tragiczną historię wypędzeń. Podczas gdy Żydzi i muzułmanie opuszczali te tereny, kultura iberyjska pozostała nietknięta. W XIII i XV wieku większość Półwyspu Iberyjskiego była w rękach chrześcijańskich. Jednak najbardziej wysunięte na północ prowincje pozostały chrześcijańskie. To właśnie na tych terenach zjednoczyło się chrześcijaństwo.

Historia osadnictwa żydowskiego w Hiszpanii jest skomplikowana. Pochodzili oni zarówno z ziem muzułmańskich, jak i chrześcijańskich i często byli tłumieni przez obie religie. Obie kultury miały wpływ na język, kulturę i technologię tego obszaru.

Żydzi w Hiszpanii mówili głównie po hebrajsku i w języku iberyjskim. Odgrywali też ważną rolę ekonomiczną w gospodarce rolnej. Wielu Żydów wyjechało z Hiszpanii do innych krajów Nowego Świata i do Holandii.

Hiszpańskie wojska pokonały ostatnie rządzone przez muzułmanów królestwo na Półwyspie Iberyjskim

Siły muzułmańskie i chrześcijańskie walczyły w Hiszpanii podczas rekonkwisty. Konflikt trwał przez kilka stuleci. Był to czas napięć religijnych i zawirowań politycznych. W tym okresie walczyło wiele zakonów wojskowych.

Duża część Iberii znajdowała się pod panowaniem islamu. W VIII wieku państwa islamskie zajmowały większość terytorium półwyspu. Jednak terytoria zajmowane przez muzułmanów zaczęły w końcu dzielić się na małe królestwa zwane taifami. Rządzili nimi władcy islamscy i nieislamscy. Sprzymierzali się też z innymi grupami, by bronić swojego terytorium.

Po IX wieku doszło do licznych rebelii przeciwko władcom islamskim. Na początku XI wieku kalifat Al-Andalus został podzielony na taifas. Niektóre z nich były bardziej przyjazne dla chrześcijan niż inne. W końcu te starcia doprowadziły do rozpadu kalifatu.

Pod koniec XII wieku dynastia Almorawidów rządziła dużą częścią Iberii. Ich armia składała się z Berberów z gór Atlas. Chociaż Almohadowie nie byli szczególnie przyjaźnie nastawieni do chrześcijan, polegali na nich, by zapewnić bezpieczeństwo swoim królewskim rezydencjom.

Chrystofan Kolumb przybył do Ameryki 12 października 1492 roku

Historia Krzysztofa Kolumba to historia człowieka, który jako dziecko wypłynął na morze i stał się odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą morskim. Odegrał też kluczową rolę w realizacji czterech podróży przez Ocean Atlantycki.

Kolumb urodził się w Genui we Włoszech w 1451 roku. Jego rodzice byli tkaczami wełny. Po śmierci ojca matka opuściła go i przeniosła się do Portugalii. Jako młody chłopak żeglował z bratem i przyjacielem.

Pod koniec lata 1492 roku, gdy dotarł do Hiszpanii, był już dobrze obeznany ze sztuką podróży morskich. Jako początkujący marynarz brał udział w licznych rejsach handlowych na Morzu Egejskim.

Nauczywszy się umiejętności żeglarskich, Kolumb wyruszył, by odkryć zachodnią drogę morską na Daleki Wschód. Oprócz znalezienia nowych szlaków handlowych chciał zapewnić sobie dochodowy handel przyprawami.

3 sierpnia 1492 roku Kolumb wypłynął z Palos de la Frontera w Hiszpanii. 12 października 1492 roku on i jego ludzie zauważyli ląd na Bahamach, który nazwał San Salvador.

Oceń artykuł: 1492 rok co się wydarzyło?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5