Na jakie części podzielone jest województwo?

Na jakie części podzielone jest województwo?

Gdy myślisz o prowincji, czy wiesz, na jakie części jest ona podzielona? Na przykład chińska prowincja jest podzielona na trzy części: Północ, Południe i Wschód. Prowincje kanadyjskie, takie jak Kolumbia Brytyjska, również są podzielone na części. W rzeczywistości istnieją nawet prowincje rzymskie.

Prowincje rzymskie

Prowincje rzymskie to jednostki administracyjne w Imperium Rzymskim. Każda prowincja miała swoją własną administrację ogólną. Miała też swoje unikalne cechy. Istniało kilka ważnych starożytnych prowincji rzymskich, a my omówimy niektóre z nich.

Prowincje rzymskie były zwykle podzielone na dwie klasy lub części. Po pierwsze, największe prowincje były często dzielone na mniejsze jednostki. Prowadziło to do zwiększenia liczby prowincji. Pozwalało to również na autonomię lokalną.

Zwykle prowincja była dzielona przez losowanie lub przez umowę między uprawnionych. Czasami władzę sprawował gubernator, który mianował legatów do pełnienia obowiązków. W starym systemie rządów prowincji władza cywilna i wojskowa były jednak zasadniczo jednolite.

W okresie późnej republiki Rzymianie zaczęli dzielić swoje prowincje na wyraźniejsze obszary. W tym celu nazywali je Provinciae, co było łacińskim terminem oznaczającym „prowincję”

Prowincje senatorskie były zarządzane przez byłych prokonsulów i propraetorów. Kilka z nich było również zarządzanych przez zakon konnych. Prefekci stanowili drugi szczebel rzymskiej elity.

Prowincje Kanady

Jeśli nie znasz Kanady, możesz się zastanawiać, jak jest ona podzielona na części. Kraj podzielony jest na dziesięć prowincji i trzy terytoria. Każda z tych prowincji i terytoriów ma swoją stolicę. Informacje o każdym z tych regionów znajdziesz na mapie Kanady.

Największą z tych prowincji jest Quebec. Jego populacja liczy ponad milion osób. Wielu mieszkańców Quebecu mieszka w miastach. Jednak wielu francuskojęzycznych mieszkańców tej prowincji nadal mieszka na małych farmach.

Innym dużym miastem jest Montreal. Jest to drugie co do wielkości francuskojęzyczne miasto na świecie. Duża część gospodarki miasta to przemysł farmaceutyczny i lotniczy.

Quebec jest najbardziej uprzemysłowioną częścią Kanady. Około trzech czwartych ludności Quebecu mówi po francusku.

Największe gałęzie przemysłu w Quebecu to przemysł lotniczy i kosmiczny, nauka i technologia oraz przemysł farmaceutyczny. Prowincja ma również duży przemysł rybacki i leśny. Znajduje się tam wiele parków prowincjonalnych i zabytków.

Quebec i Nowy Brunszwik są dwujęzyczne. Nowa Szkocja ma unikalny akcent.

Prowincje chińskie

Chiny to kraj podzielony na kilka części. Są one znane jako chińskie prowincje. Kraj ten jest jednym z największych na świecie. Każdy obszar jest podzielony na regiony i podregiony.

Prowincje są pierwszym poziomem podziału politycznego w Chinach. Typowa prowincja ma sekretarza komitetu i gubernatora. W większości przypadków liderem partii odpowiedzialnym za prowincję jest sekretarz komitetu prowincjonalnego. Inne wpływowe osoby są zobowiązane do postępowania zgodnie z linią partii.

W Chinach istnieją 34 oficjalne prowincje. Obejmują one Hongkong i Makao. Chiny kontynentalne obejmują również wyspiarską prowincję Hainan.

Chiny są również podzielone na dwa specjalne regiony administracyjne. Jednym z nich jest Specjalny Region Administracyjny Hongkong. Ten obszar był pierwotnie kolonią brytyjską, ale został zwrócony Chinom w 1999 roku.

Drugim jest Region Autonomiczny Makau. Wcześniej był on kolonią portugalską. Ten region znajduje się w Chinach kontynentalnych i jest obecnie pod kontrolą Chińskiej Republiki Ludowej.

Poprzedni artykuł

Jak się pisze od razu?

Następny artykuł

1492 rok co się wydarzyło?

Oceń artykuł: Na jakie części podzielone jest województwo?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5