Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony 27 stycznia, już po raz kolejny przypomniał mieszkańcom Płońska o tragedii, która dotknęła Żydów w czasie II Wojny Światowej. Płońsk, przed wybuchem wojny, był jednym z ważniejszych ośrodków żydowskich w regionie, z populacją dochodzącą nawet do 50% mieszkańców. W ramach uroczystości odniesiono się do historii getta płońskiego, które zostało utworzone przez Niemców oraz tragicznych losów jego mieszkańców.
W 1940 roku Niemcy zorganizowali getto na terenie Płońska, obejmujące ulice Koziej, Krzywej, Pułtuskiej, Warszawskiej oraz Wyszogrodzkiej. W warunkach tragicznego przeludnienia, głodu i epidemii chorób, przebywało tam około 12 000 osób. Wspomnienie zbrodni wojennych i cierpień Żydów zostało podkreślone podczas obchodów, przypominających o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w okupowanej Polsce.
Na zakończenie uroczystości burmistrz Płońska, Andrzej Pietrasik, podkreślił znaczenie pamięci i refleksji nad przeszłością. Przypomniał słowa Mariana Turskiego, które wzywają młode pokolenia do aktywnego przeciwstawiania się wszelkim formom dyskryminacji i nietolerancji. Tego rodzaju wydarzenia są nie tylko hołdem dla ofiar, ale także ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń, aby historia nigdy się nie powtórzyła.
Źródło: Urząd Miasta Płońsk
Oceń: Uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu w Płońsku
Zobacz Także