Okna energooszczędne czyli jakie?

  • 27.04.2022, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Okna energooszczędne czyli jakie?
Okna energooszczędne to nie tylko zbawienie dla naszego portfela, ale też ogromny komfort mieszkania, dlatego też warto pochylić się nad parametrami energooszczędności, by świadomie dokonać zakupu na lata.

Co to są okna energooszczędne?

Okno pełni szereg funkcji, osłania otwór w ścianie, który służy do wpuszczania światła dziennego do pomieszczeń oraz właściwej ich wentylacji, izoluje przed wiatrem, zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz, jednocześnie nie wpuszczając niskich temperatur z zewnątrz, chroni przed hałasem. Energooszczędność okien przejawia się zaś głównie w parametrach termoizolacyjnych, które określa się współczynnikiem U, w którym im niższy tym okno jest cieplejsze. Zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w Polsce nie powinien przekraczać 0,9 W/mkw.K. Okna dachowe mają jedynie wyższy współczynnik, czyli 1,1. W prostych słowach, kiedy ciepło nie ucieka z domu, pomieszczenia szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują temperaturę.

Panuje powszechna opinia, że im większa liczba komór w stolarce okiennej, tym lepsza izolacja, jednak jest to przeświadczenie nie do końca prawidłowe. Przeważnie w stolarce z PVC stosuje się ramy 5- komorowe o głębokości 70-90 mm. Oszklenie, pojedyncze lub zespolone oddziałuje na izolację cieplną, najbardziej popularny jest ten drugi typ, szczególnie z trzema taflami szkła. Przestrzeń między taflami wypełnia się powietrzem lub ciężkim gazem, który ma wyższe właściwości termoizolacyjne. Nie bez znaczenia jest też rodzaj szyb, np. te ciepłochronnym odbijają promieniowanie cieplne do wewnątrz pomieszczeń, tym samym zapobiegają utracie ciepła. Na izolację nie wpływa za to grubość profili, którą wyraża się w 3 klasach, gdzie A to profile najgrubsze a C najcieńsze.

Inne ważne parametry okien

  • Materiał z jakiego wykonane są okna Proszowice - dominuje tu drewno, PCV i aluminium, oraz coraz bardziej popularne rozwiązania hybrydowe. Parametry techniczne i cieplne ram drewnianych i plastikowych są podobne. Różnią się jednak sposobem konserwacji oraz wyglądem, a często też ceną, te z PCV są znacznie tańsze.

  • bezpieczeństwo - posiadają różne zabezpieczenia mające utrzymać włamywacza z daleka, np. wzmocnione profile, szyby laminowane folią, zamek w klamkach, okucia w kształcie grzybka. Wyróżnia się 6 klas odporności, z czego 6 oznacza te, które najtrudniej sforsować.

  • izolacja akustyczna - określa ją parametr Rw, który wyraża się w decybelach (dB), a im jest wyższy tym lepiej hamuje dźwięki z zewnątrz, co jest istotne szczególnie w hałaśliwej okolicy.

  • Sposób otwierania - okna dzieli się na rozwierane, uchylne (rzadko występuje jedynie ta opcja, zazwyczaj w połączeniu z inną) i przesuwne

  • odpowiedni montaż - ma bardzo duże znaczenie w przypadku energooszczędności, ponieważ nieprawidłowo zamontowane okna przepuszczają powietrze, są nieergonomiczne i niefunkcjonalne.

Firma Novobudowa i jej fachowcy z pewnością pomogą dostosować najbardziej energooszczędne okna do projektu domu czy mieszkania oraz zagwarantują jakość produktu i sposobu montażu.

 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: