Rekuperacja - wady i zalety rozwiązania

  • 12.01.2022, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Rekuperacja - wady i zalety rozwiązania
W czasach stawiania coraz to większych wymagań dotyczących budowy energooszczędnych domów rekuperacja staje się standardem. Do jej zalet można zaliczyć m.in. ograniczanie zużycia ciepła i napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. W porównaniu do starego typu wentylacji grawitacyjnej technologia ta wypada znacznie lepiej. Przy zdecydowaniu się na zakup systemu rekuperacyjnego warto poznać jej konstrukcję i zasadę działania.

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?

Znane są różne rodzaje systemów wentylacji. Od tradycyjnych tzw. grawitacyjnych, po nowoczesne z wykorzystaniem rekuperatora. Te pierwsze działają na zasadzie świadomego tworzenia nieszczelności w oknach i drzwiach. Przez szpary do pomieszczeń wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Niestety warunkiem sprawności tego systemu jest odpowiednie ciśnienie na zewnątrz, które powoduje przeciąg w domu i wzmaga wymianę powietrza. Dodatkową wadą podczas okresu jesiennego i zimy jest ochładzanie się budynku lub wzrost kosztów za ogrzewanie. W przypadku stosowania rekuperatora mamy do czynienia z wyeliminowaniem wszystkich wad poprzedniego systemu. Zyskujemy nie tylko świeże przefiltrowane powietrze, ale też nie wychładzamy pomieszczeń.

Wady rekuperatorów

Mimo zalet rekuperacja posiada kilka mankamentów. Pierwszym z nich jest konieczność podłączenia do prądu w celu uruchamiania wentylatorów. Następną wadą są koszty. Oprócz zakupu samego rekuperatora, rur i opłacenia montażystów są jeszcze wydatki eksploatacyjne. Składają się na nie prąd oraz cykliczna wymiana filtrów. Ostatnim minusem są gabaryty urządzenia i systemu połączeń. Warto posiadać podwieszany sufit i pomieszczenie gospodarcze lub strych.

Budowa i zasada działania rekuperacji

Rekuperator składa się z centrali wentylacyjnej, w której następuje odzysk ciepła. Jednostka ta wyposażona jest również w filtry i wentylatory. Ważnym elementem całego systemu pozostają rury doprowadzające ciepłe i odprowadzające zimne powietrze. Dodatkowo używane są kratki wentylacyjne, anemostaty, wyrzutnie oraz czerpnie powietrza. Zasada działania rekuperatora polega mniej więcej na ogrzaniu poprzez wymiennik ciepła powietrza zasysanego z zewnątrz, który gromadzi masę o wyższej temperaturze wyciąganą z pomieszczeń. Następnie wstępnie ogrzane, przefiltrowane i świeże powietrze trafia do domu. Są różne metody sterowania rekuperatorem, od ręcznego zmieniania natężenia przepływu wentylatorów, po kontrole poprzez smartfony. Kiedy zdecydujemy się na zakup sprzętu, najlepszym sposobem montażu będzie wybór profesjonalnej ekipy zajmującej się jej instalacją i konfiguracją.

 

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
[email protected]
GSM: 662219907

ul. Leśna 12;

42-165 Lipie k/Częstochowy

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: