XVI Jesienny Jarmark w Poświętnem za nami!

  • 12.09.2022, 14:32 (aktualizacja 12.09.2022, 17:46)
 XVI Jesienny Jarmark w Poświętnem za nami! Fot. Katarzyna Rólka
Nadchodzi jesień. A wraz z nią nadszedł coroczny już XVI Jesienny Jarmark „od pola do stołu” Impreza odbyła się w sobotę, 10 września 2022 roku na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku.

Impreza ma już swoją tradycję. O jej atrakcyjności świadczy wzrastająca co roku liczba zwiedzających.

Celem organizacji Jesiennego Jarmarku w Poświętnem jest aktywizacja mieszkańców wsi do podejmowania inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich poprzez poszukiwanie alternatywnych rozwiązań prowadzących do uruchomienia własnego biznesu. Tym samym następuje poprawa warunków i jakości życia na wsi oraz jej promocji jako atrakcyjnego miejsca do życia i rozwoju zawodowego.

W sobotę, 10 września na odwiedzających Jesienny Jarmark czekały tradycyjna i ekologiczna żywność, a także kiermasze lokalnych wytwórców żywności oraz kwiatów, krzewów i starych odmian drzew owocowych. Nie zabrakło stoisk z rękodzielnictwem m.in. malarstwem czy warsztatów kowalskich.

Uroczyste otwarcie XVI Jesiennego Jarmarku ,,od pola do stołu” odbyło się o godz. 10.00 w sali konferencyjnej. Zebranych powitali: gospodarz MODR o/Poświętne – Jarosław Grabowski, Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR w Warszawie, Teresa Kozera – wiceburmistrz miasta Płońsk oraz Danuta Bronowska – komisarz wystawy w Poświętnem. Wśród gości zaproszonych byli: poseł Anna Cicholska oraz Jacek Malicki za-ca dyr. KOWR.

- ,, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe i kulinarne mazowieckiej wsi, 10 września br. zorganizował imprezę p.n. „XVI Jesienny Jarmark „od pola do stołu”.  Podczas tegorocznego Jarmarku swoje produkty zaoferowało ponad 50 wystawców. Byli to producenci tradycyjnej żywności: wyrobów wędliniarskich, serów, miodów, olejów, chleba, wyrobów z wikliny, a także gospodarstwa produkujące kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne. Oferta XVI Jesiennego jarmarku była bardzo bogata. Kluczowym punktem programu była konferencja zorganizowana w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym nt. „Rolniczy handel detaliczny jako ważne źródło dochodu dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Jej tematyka poświęcona została rozwojowi przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego i form dystrybucji żywności, w tym głównie w ramach rolniczego handlu detalicznego (…) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie zasponsorował nam bardzo miłą niespodziankę – Piknik z Produktem Polskim. Była to degustacja polskiej żywności dla uczestników imprezy, przygotowana przez Restaurację Poświętne i podana na terenie ogrodu w Poświętnem. Wszystkie tradycyjnie polskie potrawy, świeże, przygotowane zostały z produktów wysokiej jakości” – powiedziała naszej redakcji Danuta Bronowska, komisarz wystawy w Poświętnem.

Ponadto na scenie odbyły się występy artystyczne. Można było zobaczyć m.in. zespół KERiI z Nowego Miasta ,,Warto Żyć” pod kierownictwem artystycznym Elżbiety Kołpaczewskiej oraz zespół ,,SWADA” pod kierunkiem Dominika Skorka.

Nie zabrakło konkursu kulinarnego p.n. ,,Bitwa Regionów 2022” dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu płońskiego.

Komisja po degustacji pysznych specjałów wyłoniła zwycięzców i przyznała nagrody pieniężne.

Pierwsze miejsce - KGW Szapsk (gm. Raciąż),

Drugie miejsce - KGW Nowe Radzikowo (gm. Czerwińsk)

Trzecie miejsce - KGW Kołoząb (gm. Sochocin).

Nagrodę za najlepszą nalewkę przyznano KGW Unieck.

Sobota w Poświętnem była także XXIV Dniem Kukurydzy i Buraka. Celem spotkania plantatorów buraka cukrowego i kukurydzy z plantatorami i doradcami była wymiana doświadczeń dotyczących uprawy tych roślin oraz zaprezentowanie prawidłowej technologii uprawy i zbioru. Na poletkach doświadczalnych zaprezentowano 30 odmian buraka cukrowego i 117 odmian kukurydzy.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe