Trzy pytania do Ewy Szymańskiej - prezesa Stowarzyszenia Niepełnosprawnych ,,Bądźmy Razem” w Płońsku

  • 25.01.2022, 13:01 (aktualizacja 20.02.2022, 16:14)
Trzy pytania do Ewy Szymańskiej - prezesa Stowarzyszenia Niepełnosprawnych… Fot. zbiory rozmówcy
Płońskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych ,,Bądźmy Razem” jest ważną organizacją wspomagającą młodzież i dorosłych. W stowarzyszeniu jest prowadzonych wiele zajęć oraz rehabilitacja o których rozmawiamy z jego prezesem, a jednocześnie pedagogiem- Ewą Szymańską.

Extra Płońsk: Od jak dawna działa płońskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem"?

Ewa Szymańska: Zrodził się pomysł utworzenia organizacji skupiającej osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Tak też w maju 2003 zostało powołane do istnienia i wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym Stowarzyszenie Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem" w Płońsku, które swoją siedzibę ma w Parafialnym Domu Opieki przy Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza 64 członków.

 

Extra Płońsk: Prowadzona przez Panią działalność pomaga osobom niepełnosprawnym. Na czym polega ta pomoc i jaki jest jej cel?

Ewa Szymańska: Nasza organizacja ma na celu wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych i prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Dba o ich godność, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi. Działalność statutową skupiamy przede wszystkim na prowadzeniu codziennych zajęć świetlicowych: plastycznych, manualnych, muzycznych, kulinarnych, sportowych i ćwiczeniach ruchowych. W codziennych zajęciach uczestniczy ok. 16 osób. Bierzemy udział w kiermaszach, jarmarkach, targach, festynach wystawiając różnorodne dzieła stworzone przez naszych podopiecznych.

Od 12 lat współpracujemy z Bankiem Żywności w Ciechanowie, skąd pozyskujemy żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, nie tylko dla naszym podopiecznych, ale również dla osób potrzebujących, skierowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Na przestrzeni tych lat rozdaliśmy około 90 tys. kg artykułów spożywczych w ramach POPŻ, jak również około 30 tys. kg dodatkowych produktów z krótszym terminem przydatności. Dwa razy w ciągu roku bierzemy także udział w ogólnopolskich zbiórkach żywności w sklepach, podczas których udało nam się zebrać około 20 ton artykułów. 

 

Extra Płońsk: Czy podopieczni Stowarzyszenia Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem" biorą udział w turnusach rehabilitacyjnych lub innych wyjazdach?

Ewa Szymańska: W Stowarzyszeniu tworzymy przestrzeń dla podopiecznych do wypoczynku i rozwoju zainteresowań, prowadząc nie tylko codzienne zajęcia świetlicowe, ale organizując kilka razy w ciągu roku pikniki, wyjścia do kina, spotkania okolicznościowe oraz jednodniowe wycieczki. Dwa lub trzy razy w roku wyjeżdżamy na kilkudniowe biwaki integracyjne, gdzie udało nam się już odwiedzić: m.in. Karkonosze i Skalne Miasto w Czechach oraz Pragę; Pieniny i Tatry; Góry Świętokrzyskie; Lubelszczyznę; Podlasie połączone z Litwą – Wilno, Troki, Druskienniki; Trójmiasto i Wybrzeże Gdańskie. We wrześniu ubiegłego roku, dziewiąty już raz, uczestniczyliśmy w dwutygodniowym turnusie rehabilitacyjnym, gdzie oprócz rehabilitacji, poznawaliśmy urokliwe miejsca okolicy. Nasza działalność, jak i codzienne funkcjonowanie były realizowane przy wsparciu finansowym: Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody Mazowieckiego, Zarządu Powiatu Płońskiego, Urzędu Miejskiego w Płońsku, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku, Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, jak i firm oraz osób prywatnych.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe