
Organizacją realizującą projekt był Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście, partner projektowy to 144 Liceum im. G. Wasienka w Kijowie. W projekcie wzięły udział dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów ww. szkół, w wieku 14-18 lat, którym towarzyszyło po dwóch opiekunów z każdej placówki. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W czasie realizacji spotkania młodzieżowego na Ukrainie odbyły się:
- eko – quest w dzielnicy Solomienskaja „SOS jemioła” przygotowany przez Małą Akademię Nauk w Kijowie. Pracując w zespołach młodzież, zgodnie z wytyczoną mapą, szukała drzew „zarażonych” jemiołą, prace swa dokumentowała za pomocą zdjęć i wysłaniem geolokalizacji (tzw. pinezki) do koordynatorki z MAN w Kijowie;
- gra-miejska w centrum Kijowa, wizyta w Oceanarium i Muzeum wody wszystko w poszukiwaniu eko-porad;
-warsztaty w Parku Narodowym Golosijewski położonym na terenie ukraińskiej stolicy,podczas, których pracownicy parku p. Oleg i p. Inga, opowiedzieli i pokazali czym jest ekologiczna ścieżka edukacyjna, jakie elementy ją tworzą, jakie elementy powinna zawierać by była atrakcyjna dla dzieci. Młodzież w grupach zadaniowych, pracujących aktywna metodą piramida pomysłów, przygotowała 5 projektów eko-ścieżek, najciekawsze ich zdaniem projekty zostały zaprezentowane pracownikowi parku. Nad jeziorem w parku, z pomocą pracowników parku, został ustawiony duży drewniany element naszej eko-ścieżki. Zdecydowaliśmy się wykorzystać pomysł z tropami, śladami zwierząt. Był smakowity piknik kończący ten etap naszych działań w parku;
- warsztaty z produkcji animacji, podczas których grupa projektowa stała się producentem i wykonawcą animowanego filmiku promującego ekologię, dbanie o środowisko.
Realizowany projekt był również okazją do spotkania z dyrekcją obu projektowych szkół – p. Edytą Jakubowską – Dyrektorem Zespołu Szkół w Nowym Mieście i p. Iryną Orehovą – Dyrektorem 144 Liceum w Kijowe. Ponadto w Kijowie grupa projektowa spotkała się z panem Romanem Grysiukiem deputowanym Ukrainy pracującym w Komitecie Nauki, Szkolnictwa i Innowacji w Najwyższej Radzie Ukrainy.
Info za ZS Nowe Miasto
omc pacjent