Obchody Święta Niepodległości w Płońsku

  • 12.11.2021, 18:42 (aktualizacja 13.12.2021, 12:00)
Obchody Święta Niepodległości w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W czwartek, 11 listopada 2021 roku w Płońsku odbyły się obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła.

Następnie odbył się przemarsz do Parku 600-lecia  pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który oficjalnie został odsłonięty przez burmistrza Płońska i przewodniczącego Rady Miejskiej.

Podczas czwartkowych uroczystościach wzięli udział, m.in. senator Jan Maria Jackowski, burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska, wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska, przedstawiciele samorządowi, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, szkół, urzędów oraz stowarzyszeń.

Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień.

W swoim wystąpieniu burmistrz Płońska - Andrzej Pietrasik powiedział m.in.- ,,Szanowni Państwo, po raz pierwszy spotykamy się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Grunwaldzkiej. To z kilku powodów historyczny moment w życiu naszej lokalnej społeczności – obchody Święta Niepodległości w nowym miejscu, oficjalne odsłonięcie pomnika Marszałka, a także Jubileusz 25-lecia Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk (…)  Cieszę się jednak, że mimo przeciwności losu, z inicjatywy samorządu miasta Płońska wybudowany został pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonany przez artystę-rzeźbiarza Jarosława Urbańskiego (…) Nawiązywanie do tradycji niepodległościowej, do roku 1920, a także do walki o wolną Polskę w czasach II wojny światowej i krzewienie postaw patriotycznych jest dla samorządu Płońska jednym z zadań priorytetowych (…)W 1996 r. w Płońsku powstała świętująca w tym roku jubileusz 25-lecia Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk. To właśnie ćwierć wieku temu pierwszym dowódcą jednostki został pan Stanisław Świerczewski, do dziś blisko związany z płońskimi strzelcami i z życiem lokalnym naszego miasta. Jednostka Strzelecka jest ważną częścią naszej społeczności. Bierze udział w obchodach świąt państwowych i rocznic historycznych związanych z naszym miastem, a także z miejscowościami ościennymi” – można było usłyszeć.

Natomiast Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska nawiązała  do roli kobiet w walce o niepodległość mówiąc m.in. - ,,11 listopada to dzień szczególny: dziś przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten dzień, ta rocznica kojarzą się z nazwiskami wielkich, wpływowych Polaków: Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego… Nie byłoby jednak niepodległej Polski bez udziału Polek. Gdyby nie kobiety, II Rzeczpospolita nie miałaby szans powstać.  To one organizowały pieniądze, tworzyły od zera intendenturę dla rodzącego się wojska, szyły mundury, pielęgnowały chorych, gotowały, kwestowały, wydawały gazety, montowały i przechowywały bomby, fabrykowały paszporty, walczyły z bronią w ręku i w wywiadzie… Opowieść o narodzinach niepodległej, to także opowieść o niepodległych, silnych, odważnych, inteligentnych, zorganizowanych i pracowitych kobietach, których zasług nie sposób przecenić”.

Na zakończenie uroczystości  pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, wszystkie delegacje przeszły na cmentarz parafialny, by złożyć również tam kwiaty i zapalić znicze na mogile żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Uroczyste obchody pod pomnikiem odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym przygotowanym przez  Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk.

 

 

TEKST I FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Buc
Buc 14.11.2021, 22:22

Komentarz zablokowany

wulgarny język


Pozostałe