XV Jesienny Jarmark za nami

  • 13.09.2021, 08:48 (aktualizacja 04.10.2021, 18:44)
 XV Jesienny Jarmark za nami Fot. Katarzyna Rólka
Jesienny Jarmark „od pola do stołu” ma już swoją tradycję. O jego atrakcyjności świadczy wzrastająca co roku liczba zwiedzających. W tym roku odbył się w niedzielę, 12 września.

Za  nami kolejna edycja Jesiennego Jarmarku w Poświętnem. Kolorowe stoiska  cieszyły się wielką popularnością. Jak wiadoma każdy jarmark przyciąga zwiedzających, a niedzielny Jesienny Jarmark, który odbył się na terenie MODR o/Poświętne  jest tego dowodem. Bo celem Jarmarku  jest m.in. promocja dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi, różnych form przedsiębiorczości wiejskiej czy twórczości ludowej.

Ponadto  w niedzielę odbył się także  ,,Dzień Kukurydzy i Buraka”. Jego zamysłem było spotkanie plantatorów buraka i kukurydzy z naukowcami i doradcami, popularyzacja uprawy tych roślin oraz zaprezentowanie prawidłowej technologii uprawy i zbioru. Zaprezentowano 56 odmian kukurydzy i 15 odmian buraka oraz 21 odmian kukurydzy.

Już o godz. 10.30  odbyło się uroczyste otwarcie XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym przez  dyrektora MODR w Warszawie - Sławomira Piotrowskiego. Podczas otwarcia uczestniczyli także: Tomasz Skorupski – zastępca dyrektora MODR w Warszawie, Jarosław Grabowski – dyrektor MODR o/Poświętne.

Następnie odbyła się tam konferencja nt. „Przetwarzanie i sprzedaż żywności w gospodarstwach rolnych”.

O wypowiedź poprosiliśmy komisarza wystawy p.Danutę Bronowską z MODR - ,,Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe i kulinarne mazowieckiej wsi, 12 września br. po raz piętnasty zorganizował imprezę pod nazwą „Jesienny Jarmark „od pola do stołu”.  W ubiegłym roku z powodu pandemii, zmuszeni byliśmy imprezę odwołać. W bieżącym roku jest jeszcze na tyle bezpiecznie, że podjęliśmy decyzję o organizacji Jarmarku, przestrzegając obowiązujących obostrzeń pandemicznych: dystans, dezynfekcja, maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Zrezygnowaliśmy wyłącznie w organizacji Przeglądu Ludowych Zespołów Artystycznych, ponieważ większość zespołów ludowych z powodu pandemii nie ćwiczy i nie byłaby w stanie zaprezentować nam swoich nowych propozycji. Podczas tegorocznego Jarmarku swoje produkty zaoferowało ponad 80 wystawców. Byli to producenci tradycyjnej żywności: wyrobów wędliniarskich, serów, miodów, olejów, chleba, wyrobów z wikliny, a także gospodarstwa produkujące kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne. Oferta XV Jesiennego jarmarku była bardzo bogata (…) Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z siedzibą w Warszawie zasponsorował nam bardzo miłą niespodziankę – degustację polskiej żywności, przygotowaną przez Restaurację Poświętne i podaną na terenie ogrodu w Poświętnem (…) Kolejna niespodzianka, która czekała podczas Jesiennego Jarmarku to Festyn w ramach Narodowego Programu Szczepień # Szczepimy Się z KGW,  przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Cieciórkach (…) Nie byłoby sukcesu organizacyjnego „XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” bez dobrej pogody, a ta nas w tym roku wyjątkowo nie zawiodła i sprawiła, że bardzo licznie na Poświętne przybyli mieszkańcy Płońska, powiatu płońskiego i okolicznych powiatów” – podsumowała nasza rozmówczyni.

Wśród niedzielnych wystawców nie zabrakło LGD PM z Płońska czy  Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku.

Organizatorem XV Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe