Międzynarodowy projekt edukacyjny w Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Nowym Mieście

  • 09.09.2021, 17:19 (aktualizacja 22.09.2021, 21:09)
Międzynarodowy projekt edukacyjny w Liceum Ogólnokształcącym i Szkole… Fot. za ZS Nowe Miasto
Projekt „W zgodzie z naturą, polsko-ukraińska eko-przygoda”, jest realizowany we wrześniu 2021r., obejmuje dwa spotkania młodzieżowe, pierwsze, w dniach 6-10.09 w Nowym Mieście i kolejne w dniach 21-26.09 w Kijowie. Szkołą partnerską jest zaprzyjaźnione 144 Liceum w Kijowie im. G. Wasienka.

Koordynatorem projektu jest Anna Wyrwich, nauczyciel języka rosyjskiego i wicedyrektor Zespołu Szkół w Nowym Mieście. Projekt jest sfinansowany ze środków Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. Szkoły współpracują ze sobą od 2015 roku i jest to kolejny wspólny projekt.

5 września do Polski przyleciała grupa 10 uczniów i dwojga opiekunów, by następnego dnia rozpocząć działania projektowe.

Pierwszy dzień to spotkanie z  dyrektorem Zespołu Szkół p. Edytą Jakubowską, omówienie celów i planowanych rezultatów projektu. Nagrodę za zwycięskie logo otrzymała Julia z Kijowa. Sporządzono i podpisano  kontrakt i następnie ewaluacja wstępna BALON. Odbyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez Mistrza Wikliniarstwa p.Wojciecha z Leszna. Efektem pracy są własnoręcznie wyplecione ekologiczne kosze, które są świetną alternatywą dla plastikowych toreb. Kolejny dzień rozpoczął się warsztatami prowadzonymi przez panie z Banków Żywności w Ciechanowie. Na warsztatach grupa projektowa dowiedziała się jak racjonalnie wykorzystać żywność, przygotowano bardzo smaczne i pomysłowe "resztkowe potrawy".

Grupa projektowa spotkała  się z Wójtem Gminy Nowe Miasto p. Sławomirem Zalewskim. Następnie w gospodarstwie agroturystycznym "Młyn Gąsiorowo" odbyły się warsztaty podczas których uczestnicy projektu poznali tajniki samodzielnego przygotowania ekologicznych, naturalnych przetworów z warzyw i owoców.

Środa to warsztaty projektowania  i wykonywania tradycyjnych kwiatów i ozdób z krepiny  oraz bibuły. Warsztaty prowadziły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Karolina z „Karolinowa” w Gminie Załuski. Ponadto, na kolejnych warsztatach prowadzonych przez instruktorkę, p. Magdalenę Rysińską,  młodzież wykonała ekologiczne papierowe kosze na śmieci ozdobione metodą decoupage. Kosze te zastąpią dotychczasowe plastikowe kosze w szkolnych klasopracowniach. Czwartek to czas spędzony w Warszawie: Ogród Botaniczny UW oraz terenowa gra miejska na terenie warszawskiej starówki oraz prawobrzeżnej Wisły.

Projektowe działania w Polsce trwają do piątku, 10 września.

 

KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe