„Katyń… ocalić od zapomnienia”

  • 10.04.2021, 10:35 (aktualizacja 14.04.2021, 10:45)
  „Katyń… ocalić od zapomnienia” Fot. zbiory SP3 Płońsk
"Nieśmiertelni - bohaterowie, których zamordowano, nadal żyją w naszej pamięci" - przypomina dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

W tym roku mija 11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej oraz 81. Zbrodni Katyńskiej.
9 kwietnia 2021r. przedstawiciele społeczności szkolnej, pamiętając o tych ważnych wydarzeniach, spotkali się przy Dębie Pamięci, posadzonym w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” upamiętniającym ppłk. Wincentego Cendro, walecznego żołnierza z Kielc, uhonorowanego m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi. Swoją wieloletnią służbę ojczyźnie przypłacił on życiem – zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu. 5 października 2007 roku Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło pośmiertnie mianował bohatera do stopnia podpułkownika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 roku, w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej – polskim oficerom, funkcjonariuszom policji państwowej, pracownikom wywiadu i sądownictwa zamordowanym na polecenie najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Zebrani, minutą ciszy, uczcili pamięć 96 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej: parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, Prezydenta RP na emigracji Ryszarda Kaczorowskiego oraz wielu polskich parlamentarzystów i działaczy społecznych.

Niecodzienna lekcja historii przy „żywym pomniku” przypomina, że ofiara życia, jaką złożyli zamordowani oficerowie, policjanci i cywilni obywatele polscy nie poszła na marne. Świadczy o tym fakt, że mówimy o nich, szanujemy i będziemy zawsze pamiętać.

Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Pomordowanym i Poległym!

 

Info. za SP3 Płońsk

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe