Uwaga na oszustów podających się za pracowników wodociągów!

  • 10.02.2021, 13:12 (aktualizacja 22.02.2021, 13:19)
 Uwaga na oszustów podających się za pracowników wodociągów!
Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób. Do drzwi mieszkań osób starszych oszuści pukają pod różnymi pretekstami. Tym razem mieszkanka Płońska okradziona została przez fałszywe pracownice wodociągów. Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu, o rozwagę i ostrożność w kontaktach z obcymi osobami!

We wtorek, 9 lutego po południu płońska policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży pieniędzy na szkodę 79-letniej mieszkanki Płońska. Gdy seniorka wracała z zakupów, przed wejściem do bloku, została zaczepiona przez kobietę, która zaproponowała jej pomoc przy wniesieniu sprawunków do mieszkania. Ufna starsza pani zgodziła się na to, wpuściła też nieznajomą do swojego domu. Tam oszustka oświadczyła seniorce, że jest z wodociągów i ma sprawdzić kanalizację, czy jest drożna. Poszła ze starszą panią do łazienki i poleciła spuszczenie wody w toalecie, a także odkręcenie wody w kranie nad wanną. Cały czas zagadywała 79-latkę i zasłaniała drzwi od łazienki. Zapewniała, że seniorka ma nadpłatę za wodę. Zwrot pieniędzy wymagał jednak przekazania przez nią 100 zł, gdyż oszustka dysponowała tylko banknotem o nominale 200 zł. W pewnym momencie seniorka zorientowała się, że w jej mieszkaniu jest jeszcze jedna kobieta. Została ona przedstawiona jako asystentką, również pracownica wodociągów. Obie oszustki po chwili stwierdziły, że muszą iść do samochodu po pieczątkę i drobniejsze pieniądze. Gdy długo nie wracały, zaniepokojona starsza pani zadzwoniła do spółdzielni mieszkaniowej. Okazało się, że nikt w sprawie kanalizacji nie wykonywał żadnych kontroli. 79-latka sprawdziła wtedy miejsce, gdzie chowała pieniądze. Straciła wszystkie oszczędności.
Przypominamy seniorom i apelujemy do nich, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, byli czujni i nieufni w stosunku do obcych i nie obawiali się powiadomić o zagrożeniu Policję.


Seniorze pamiętaj!
• nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów,
• nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności,
• nie otwieraj drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek,
• zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj, kto za nimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu,
• nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej, nie otwieraj domofonu, wychodząc zamykaj drzwi do klatki,
• zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe.

 

Info. za KPP Płońsk

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe