Trzy pytania do Marcina Ozdarskiego - dyrektora płońskiego szpitala

  • 03.11.2020, 07:27 (aktualizacja 17.11.2020, 14:23)
Trzy pytania do Marcina Ozdarskiego - dyrektora płońskiego szpitala Fot. Archiwum prywatne rozmówcy Na zdj. Marcin Ozdarski - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych. Funkcję dyrektora płońskiego szpitala pełni od 23 marca tego roku.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie odpuszcza. W ostatnich dniach i tygodniach bardzo intensywnie się rozwija. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia również w naszym powiecie. Na temat sytuacji w płońskim szpitalu rozmawialiśmy z Marcinem Ozdarskim, dyrektorem placówki.

Extra Płońsk: Czy płoński szpital jest przygotowany na pandemię?

Marcin Ozdarski: To dla nas wszystkich nowa sytuacja. Każdego dnia uczymy się jej i przewartościowujemy decyzje podejmowane dnia poprzedniego. Od marca bieżącego roku, a więc od pierwszych dni mojej pracy w szpitalu jako zespół wprowadziliśmy nowe rozwiązania, aby przygotować się – najpierw na pierwszą falę, potem na zapowiadaną na jesień drugą falę pandemii. Wprowadziliśmy kilka wewnętrznych procedur. W związku z problemami z dostępnością środków ochrony osobistej, rękawiczek, masek, kombinezonów, podpisaliśmy szereg umów z dodatkowymi dostawcami. Pragnę zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby zmaksymalizować jakość opieki w tak trudnym czasie dla pacjentów z powiatu płońskiego.

 

Jakie działania są podejmowane w celu minimalizacji ryzyka zakażeń w naszej placówce?

Najważniejsze to przede wszystkim uniknąć zakażeń krzyżowych pomiędzy personelem. W każdym przypadku, gdy uzyskujemy informację o wyniku dodatnim badania w kierunku koronawirusa, natychmiast odsuwamy od pracy osobę zakażoną, weryfikujemy wszelkie kontakty z innymi pracownikami i jeśli taka konieczność zachodzi odsuwamy również i te osoby. W kolejnych dniach rozplanowujemy badania kontrolne u wszystkich osób z kontaktu. Przestrzegamy wszelkich zaleceń epidemiologicznych, w wielu miejscach szpitala pojawiły się dozowniki do dezynfekcji rąk. Ograniczyliśmy wejścia do szpitala i przychodni specjalistycznej wyłącznie do głównych drzwi. Każdy z wchodzących ma dokonywany pomiar temperatury ciała. Zwracamy również uwagę, aby personel przed rozpoczęciem pracy również miał wykonany taki pomiar.

 

Co przeciętny mieszkaniec powiatu płońskiego powinien zrobić, by wykonano mu test na Covid-19?

Od kilkunastu dni działa w ramach naszej struktury punkt pobrań materiału. Niedawno zwiększyliśmy liczbę godzin. Tylko w ostatnim tygodniu wykonaliśmy ponad 250 badań, w tym tygodniu blisko 500!. Badania wykonujemy bezpłatnie w ramach podpisanej umowy z NFZ, wystarczy, że pacjent zostanie zgłoszony przez swojego lekarza POZ. Codziennie również istnieje możliwość wykonania badania komercyjnie. Koszt takiego badania to 500 zł.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe