Miesiąc Bibliotek Szkolnych w płońskiej „Trójce”

  • 30.10.2020, 15:20 (aktualizacja 30.10.2020, 15:33)
Miesiąc Bibliotek Szkolnych w płońskiej „Trójce” Fot. zbiory SP3 Płońsk
Co roku, w październiku, obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to jest ważne dla społeczności każdej placówki, gdyż wtedy to szczególnie zwraca się uwagę na promocję czytelnictwa, na obcowanie młodzieży ze słowem pisanym. W tym miesiącu, nauczyciele biblioteki organizowali szereg akcji, by uświadomić młodzieży, że „ten kto czyta, żyje podwójne”.

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku szkolna biblioteka miała do zaproponowania swoim czytelnikom wiele ciekawych akcji. Jedną z nich był „Poranek z książką”. Przez około dwa tygodnie, nauczycielka biblioteki Anna Wójciak, odwiedzała  najmłodszych czytelników z klas 0-3 i czytała dzieciom m. in. takie utwory jak: „Brzechwa dzieciom”, „ Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek oraz dzieło Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Dzieci chętnie i uważnie słuchały czytanych opowieści, jak również zadawały pytania o  pracy nauczyciela biblioteki.

Kolejną akcją, którą przygotowała biblioteka płońskiej „Trójki” był plebiscyt na ciekawe zdjęcie obrazujące hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Z książką Ci do twarzy”. Społeczność szkoły chętnie wzięła udział w tym konkursie. W niekonwencjonalny sposób uczniowie pokazali, że książkę można czytać dosłownie wszędzie: podczas jazdy konnej, ćwiczeń akrobatycznych, w łóżku, na parapecie, czy robiąc sobie posiłek.

Dużym zainteresowaniem również cieszył się konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”, w którym uczniowie wykonywali prace dowolną techniką. Powstały prawdziwe dzieła sztuki. Innym, równie inspirującym działaniem, które zaproponowała swoim czytelnikom biblioteka szkolna „Trójki”, była promocja książki, którą warto przeczytać. Młodzież w kreatywny sposób w krótkich, kilkuminutowych nagraniach przedstawiała  godną plecenia literaturę. Pokazała w ten sposób, iż czytanie „wciąga”.

Inicjatywy, które podjęła Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku mają zachęcić dzieci i młodzież płońskiej społeczności, do głębszego obcowania z literaturą. Celem tych działań jest również przekazanie, że czytanie jest modne, wprowadza w inną, odległą rzeczywistość, pogłębia zasób słownictwa, a także wiedzę. Społeczność  SP3 już wie, że „ z książki się nie wyrasta”.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe