VII Jarmark Raciąski

  • 20.09.2020, 20:18 (aktualizacja 27.09.2020, 15:03)
VII Jarmark Raciąski Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 19-20 września 2020r. odbył się VII Jarmark Raciąski. Zaprezentowało się wielu wystawców. W parku, przy Domu Kultury w Raciążu pojawiły się stoiska, na których można było zaopatrzyć się w piękne wyroby i oczywiście regionalne przysmaki. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół Pieczarki, tworzący folk góralski.

Jak co roku na wielbicieli jarmarku raciąskiego czekały różne stoiska. Bo jest to impreza, która przyciąga i na stałe też wpisała się na karty wydarzeń kulturalnych

Już pierwszego  dnia w sobotę, 19 września, od godz. 10.00 nastąpiło otwarcie stoisk wystawienniczych oraz  warsztatowych, w tym m.in. warsztatu rzeźbiarskiego i wystawy dotyczącej konkursu malarskiego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Raciążu „Cztery pory roku – Raciąż”.

Nie zabrakło prezentacji  lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, które prezentowały swoje wyroby rękodzielnicze,  zapraszały do degustacji zwiedzających jarmarku, oraz stoiska Powiatu Płońskiego i PCPR w Płońsku.

Oficjalne otwarcie nastąpiło ok. godz. 14.30 m.in. przez burmistrza Raciąża- Mariusza Godlewskiego, dyrektora MCKSiR – Artura Adamskiego, wójta Gminy Raciąż – Zbigniewa Sadowskiego.

Podczas trwania VII Jarmarku Raciąskiego zapytaliśmy o wypowiedź Danutę Kantorowską- prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców, Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu:- ,,W ramach projektu przyznanego przez LGD Przyjazne Mazowsze w Płońsku pt. ,,Bazarek umiejętności”, które było podstawą zaproszenia Kół Gospodyń Wiejskich do współpracy z naszym stowarzyszeniem zgłosiło się siedem Kół. I w ramach tego projektu  uczyliśmy się wzajemnie różnych umiejętności. Każde Koło Gospodyń Wiejskich miało możliwość zaprezentować na VII Jarmarku Raciąskim swoje wyroby zarówno rękodzielnictwo, wyroby wędliniarskie, ciasta, pierogi, nalewki. Jestem pełna podziwu i zarazem wdzięczna za prezentacje tych wszelkich wspaniałych rzeczy, które trafiły do odbiorcy. Cieszymy się też w podwójny sposób, że mimo pandemii nasz jarmark cieszył się takim zainteresowaniem” – podsumowała nasza rozmówczyni.

Ponadto na zwiedzających jarmark czekało wiele atrakcji, w tym bloki konkursów familijnych ,,Blisko pola i tradycji”, jak również prezentacje ludowych Zespołów Artystycznych, w tym zespołu ,,Hoyraky”, który w swojej twórczości łączy tradycyjne ukraińskie piosenki ludowe z elementami współczesnego rytmu. Jak co roku, nie zabrakło muzycznej gwiazdy wieczoru, którym był zespół ,,Pieczarki” tworzący folk góralski.

Podobny program przewidziany był na niedzielę, 20 września. Tego dnia nastąpiło rozwiązanie konkursu ,,Najlepsze stoisko wystawiennicze z produktami tradycyjnymi i regionalnymi”, jak również ogłoszenie wyników konkursu ,,Ginące zawody-rzeźbiarstwo”.

Należy nadmienić, że po raz pierwszy Jarmark Raciąski był usytuowany w  raciąskim parku tuż przy MCKSiR im. Ryszarda Kaczorowskiego. Być może na przyszły rok organizatorzy  zdecydują podobnie, bo obecna zmiana była o wiele dogodniejsza.

Organizatorami VII Jarmarku Raciąskiego byli: MCKSiR w Raciążu, Miasto Raciąż, Gmina Raciąż.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe