Cała Polska czyta o zwierzętach - Płońska ,,Trójka" również

  • 08.06.2020, 16:00 (aktualizacja 08.06.2020, 16:11)
Cała Polska czyta o zwierzętach - Płońska ,,Trójka" również Fot. zbiory SP3 Płońsk
Od 30 maja do 7 czerwca trwał XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem ,,Cała Polska czyta o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego  w Płońsku od kilkunastu lat uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Celem akcji jest zachęcanie rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jest ono doskonałą formą kontaktu z dzieckiem oraz znakomitym sposobem zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Czytanie to świetny czas do wspólnej zabawy, do prowadzenia rozmów, do pobycia ze sobą. Płońska Trójka od lat propaguje czytanie poprzez kilkunastominutowe  głośne czytanie dzieciom podczas lekcji, organizowanie Dnia Głośnego Czytania czy Poranków Czytelniczych.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbywał się w przestrzeni wirtualnej. W dobie internetowych akcji, które co jakiś czas podbijają cyberprzestrzeń, szkoła wykorzystała pomysł internetowych wyzwań do promowania wartościowej literatury dla dzieci i uwrażliwienia uczniów na los i potrzeby zwierząt. Aby zachęcić jak najwięcej osób do czytania wykorzystano hasło „Rzucamy wyzwanie na czytanie”. Zabawa polegała na nagraniu maksymalnie 2-minutowego filmu, na którym dorośli i dzieci czytają utwór o zwierzętach.

Na wyzwanie pierwsi odpowiedzieli Ambasadorzy Czytania SP 3 Płońsk: Burmistrz Miasta Płońska Andrzej Pietrasik, zastępca Burmistrza Teresa Kozera oraz Anna Ozimkiewicz pracownik PSSE w Płońsku. W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom czyta cała społeczność szkolna. Najmłodszymi uczestnikami zabawy byli uczniowie zerówki. Wyzwanie podjęło wielu rodziców i dziadków, którzy czytali wspólnie z dziećmi. Zaangażowali się również nauczyciele: Aneta Sybicka, Agnieszka Tomaszewska, Agnieszka Sabalska, Anna Kaczmarska. Filmowe zmagania zakończyła wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3  Katarzyna Uniewska.

 W repertuarze znalazły się znane wiersze polskich poetów takich, jak: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Stanisław Jachowicz czy Aleksander Fredro.
Oprócz walorów dydaktycznych, kampania promuje wartości prorodzinne i integruje całe rodziny. Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku podkreślają, że „Rzucanie wyzwania na czytanie” jest doskonałą propozycją, nie tylko na Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, lecz na cały rok. W trudnej sytuacji, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, podjęcie wyzwania na czytanie jest doskonałą alternatywą dla spotkań towarzyskich, które w czasach pandemii musimy ograniczyć.

Płońska ,,Trójka” poprzez kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca do rodzinnego czytania.

 

KATARZYNA RÓLKA

Fot. zbiory SP 3 Płońsk

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe