Dzień Matki - pamiętajmy o tradycji

  • 26.05.2020, 16:02 (aktualizacja 27.05.2020, 10:47)
Dzień Matki - pamiętajmy o tradycji Fot. zdjęcie ilustracyjne
Dzień Matki to święto stare jak świat i obchodzone jest w różnych krajach. Tylko w Polsce przypada ono na 26 maja. Tego dnia obdarowujemy nasze mamy upominkami, kwiatami i słodkościami. Dzień Matki obchodzony jest jako wyraz szacunku i podziękowań dla wszystkich matek.

Dodatkowym powodem, by nazwać maj najpiękniejszym miesiącem roku jest właśnie Dzień Matki, bo wraz   z rozkwitem wiosny celebrujemy to święto.

Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego odległego momentu  jest w Polsce obchodzony co roku 26 maja.

Od zarania kultury matki były otaczane szczególnym szacunkiem.Otwierając karty historii, początki tego święta sięgają czasów starożytnych. Wtedy czcią otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. To w starożytnej Grecji oraz Rzymie czczono matki – boginie, które opiekowały się światem. Początków święta mam można również dopatrzeć się w kulturze starożytnego Egiptu. Czczono tam boginię Izydę, która była matką Horusa. W starożytnym Egipcie matki były bardzo szanowane i poważane. Chrześcijaństwo zakazało jednak kultu innych bogów, a tym samym święto to odeszło w zapomnienie.

Natomiast w XVI wieku ważnym świętem obchodzonym przez chrześcijan była tzw. ,,matczyna niedziela”, kiedy to młodzi ludzie wręczali swoim matkom drobne podarunki np. ,,matczyne ciasto”.

Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy  trud  naszych matek włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach oraz ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. To dzięki niej, przyswajamy po kolei potrzebne w życiu umiejętności i charakter. Przecież to właśnie „mama” jest przeważnie pierwszym słowem wypowiadanym przez dzieci. To mama tuli do snu i czyta pierwsze bajki. To właśnie te silne kobiety są najważniejszymi osobami w życiu.

Dzień Matki z czasem stawał się coraz popularniejszy na świecie. Na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych uroczystości dopiero w połowie XX wieku. Dziś święto to obchodzone jest powszechnie i choć daty jego są różne w różnych krajach idea przyświeca ta sama – miłość do mam.

Dzień Matki to bez wątpienia piękna tradycja, która zasługuje na kultywowanie. Warto zrobić wszystko, aby w tym dniu każda mama czuła się naprawdę wyjątkowo. A myśląc o prezencie dla mamy, miejmy na uwadze jedno – radość, którą chcemy jej sprawić.

Pamiętajmy o uroczystym obchodzeniu tego niezwykłego dnia, nie wstydźmy się celebrować naszych uczuć do matek, nieważne jest przecież, czy mamy lat 10 czy 40, zawsze jesteśmy i będziemy dziećmi w oczach naszych mam, a najważniejsza jest przecież pamięć.

 

OPRACOWANIE  KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe