Płońska ,,Trójka" na najwyższym podium !

  • 21.12.2019, 11:48 (aktualizacja 02.01.2020, 18:04)
Płońska ,,Trójka" na najwyższym podium ! Fot. zbiory SP3 Płońsk
Każdy mieszkaniec miasta powinien znać jego historię. Czy zawsze tak jest ? Tego nie wiemy, w każdym razie w naszej małej ojczyźnie co roku organizowany jest Samorządowy Konkurs Wiedzy o Płońsku. W tegorocznej edycji wzięły udział wszystkie miejskie szkoły podstawowe oraz Niepubliczna Szkoła „Żywioły.

W trzech kategoriach "Płońsk historyczny", "Płońsk współczesny" oraz "Samorząd lokalny" zostały przygotowane przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta szczegółowe pytania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu. Wśród nich również drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku, która starała się godnie reprezentować swoich kolegów i koleżanki. Przez kilka miesięcy zgłębiali tajniki informacji, przeglądali dokumenty, zwiedzali rodzinne miasto w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne pytania. W ten sposób przygotowywali się do konkursowych zmagań. Jak się okazało było warto.

W dniu 17 grudnia 2019 r. w sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku odbyła się już XVIII  edycja Samorządowego Konkursu Wiedzy o Płońsku. Przystąpili do niej zawodnicy ze wszystkich miejskich szkół oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Żywioły". Drużyna z SP3 w składzie: Anna Lewandowska z klasy 6b, Daria Piekarz z klasy 7a, Anna Tomaka z 6b i Alan Piórkowski z 7a w pełnym skupieniu losowała pytania i udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Przedstawiciele” Trójki” świetnie poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi m.in. miejsca, gdzie mieściło się obserwatorium astronomiczne Jana Walerego Jędrzejewicza, czy kto jest kierownikiem Urzędu Miasta oraz przy jakiej ulicy budowany jest kościół, którego kamień węgielny został wmurowany 5 maja 2019 roku? Pytania dotyczyły również Kościoła , np. Kto jest proboszczem parafii erygowanej przez biskupa Piotra Liberę dekretem z dnia 15 czerwca 2017 r. Sprawdzano także wiedzę związaną ze znaczącymi datami w dziejach naszego miasta , np. W którym parku została złożona urna z ziemią katyńską z czterech istniejących polskich cmentarzy wojennych -  Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni, a także z Kuropat na Białorusi? Okazało się, że dla zawodników z SP 3 nie było trudnych pytań, odpowiedzieli na większość z nich, co zapewniło im drużynowe zwycięstwo.Drugą lokatę zdobyła SP2, a trzecia NSP „Żywioły”.

Po zmaganiach zespołowych przyszedł czas na indywidualne potyczki z historią Płońska. Tu oprócz wiedzy i umiejętności, liczył się refleks, stalowe nerwy i hart ducha. Nie trzeba było długo czekać, rodzynek wśród dziewcząt - Alan Piórkowski - ostatecznie nie miał sobie równych - zwyciężył w pięknym stylu, zdobywając kolejne trofeum dla szkoły. Warto dodać, że Alan jest pasjonatem ziemi płońskiej i wspaniałym obserwatorem, często fotografuje piękne miejsca i ciekawe zakątki naszej małej ojczyzny.

Podwójne zwycięstwo SP3 to ogromny powód do dumny dla zawodników, opiekuna, rodziców i społeczności szkolnej. Uczniowie " Trójki" niewątpliwie kochają swoje miasto, chcą zgłębiać jego historię i kreować przyszłość.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe