Uczniowie z SP3 świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

  • 20.11.2019, 15:26 (aktualizacja 20.11.2019, 15:32)
Uczniowie z SP3 świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie… Fot. zbiory SP3 Płońsk
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Płońska ,,Trójka”. Przeprowadzone zostały przez wychowawców, pedagoga i psychologa zajęcia edukacyjne, których celem było uświadomienie dzieciom ich praw oraz przedstawienie sytuacji dzieci na całym świecie. Na FB szkolnym na bieżąco ukazały się fotorelacje z zajęć. W ramach dekoracji szkoły w tym dniu rozwieszone zostały zdjęcia obrazujące prawa dzieci, a na szkolnej gazetce elektronicznej można było zobaczyć uczniów prezentujących określone prawa. Poruszająca muzyka i zdjęcia zamieszczone w prezentacji cieszyły i wzruszały goszczących w szkole rodziców, dziadków odbierających swoje pociechy. Miłym akcentem porannego powitania w szkole były rozdawane jabłka z prawami dzieci. Zorganizowany w ramach tego dnia konkurs fotograficzny pod hasłem: „Prawa dziecka- Twoje praw” cieszył się ogromną popularnością, a wystawę przygotowaną ze zdjęć można obejrzeć w holu budynku szkoły. Klasy starsze wzięły udział w „Marszu Praw Dziecka” odwiedzając Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe i Miejskie Centrum Kultury, pokazując tym samym, że prawa dziecka nie są nikomu obojętne. Społeczność szkolna ubrana na niebiesko, przyłączyła się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także angażują się w globalne obchody „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA Z UNICEF”.

Info. za SP3 Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe