Powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem ,,Płońsk 2019"

 • 29.10.2019, 13:17 (aktualizacja 01.11.2019, 20:36)
Powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem ,,Płońsk 2019" Fot. UG Naruszewo
W czwartek i piątek (24-25 października) Urząd Gminy w Naruszewie brał udział w ćwiczeniu obronnym pk. „PŁOŃSK 2019”. Celem tych działań było sprawdzenie funkcjonujących procedur współdziałania organów samorządowych, policji, ochotniczej i zawodowej straży pożarnej, ratownictwa medycznego - podczas działania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

I dzień ćwiczeń - 24 października

Pierwszego dnia ćwiczenia w Urzędzie Gminy w Naruszewie uruchomiono Stały Dyżur i Stanowisko Kierowania Wójta Gminy oraz Drużynę Wykrywania i Alarmowania w celu zapewnienia ciągłości podejmowania decyzji i działań dla utrzymania bezpieczeństwa narodowego.

 

II dzień ćwiczeń - 25 października (epizod praktyczny)

„Przemieszczenie Urzędu Gminy w Naruszewie na Stanowisko Kierowania w Zapasowym
Miejscu Pracy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa”

Drugiego dnia ćwiczenia, w piątek 25 października w Urzędzie Gminy Naruszewo przeprowadzono - w formie pokazu, dwa epizody praktyczne.

Scenariusz piątkowego ćwiczenia zakładał, że do urzędu w Naruszewie zgłosił się mieszkaniec, żądający lokalu zastępczego i wypłacenia zapomogi. Argumentował, że zawaliła się część jego domu a on nie ma pieniędzy na remont. Mężczyzna był bardzo zdenerwowany i agresywny wobec pracowników, groził im, a gdy na miejsce przyjechali policjanci z Posterunku Policji w Czerwińsku, jednego z petentów wziął na zakładnika, barykadując się z nim w jednym z pomieszczeń. Groził, że zabije zakładnika a potem inne osoby. Policja ustala, że agresywnym petentem jest 44-latek, który odbywał służbę w wojskach chemicznych. Podczas negocjacji z policjantem, mężczyzna straszy, że zabije zakładnika i wysadzi budynek. Wówczas Wójt Gminy Naruszewo podejmuje decyzję o ewakuacji z budynku pracowników i petentów.

Policja ustala, że mężczyzna był w przeszłości karany za nielegalne posiadanie amunicji, a na miejsce przyjeżdżają kolejne patrole, dysponowany jest negocjator, strażacy, karetka pogotowia. Mężczyzna żąda najpierw telefonu komórkowego, a potem podstawienia samochodu. Gdy wychodzi z budynku, trzyma przy głowie zakładnika przedmiot przypominający broń. Policjantom udaje się uwolnić zakładnika i zatrzymać porywacza, który informuje, że zostawił w urzędzie „niespodziankę”. Okazuje się, że w budynku rzeczywiście znajduje się bomba domowej roboty, ładunek wybucha przed przyjazdem saperów. Konstrukcja budynku urzędu ulega uszkodzeniu, część nie nadaje się do użytkowania, więc wójt gminy podejmuje decyzję o przeniesieniu pracowników w zapasowe miejsce pracy.

Podstawowymi celami ćwiczenia na terenie gminy Naruszewo było:

 • Zgrywanie systemu obronnego Gminy Naruszewo z systemem powiatowym i wojewódzkim.
 • Przygotowanie kadry kierowniczej i grup zadaniowych wchodzących w skład stanowiska kierowania Wójta Gminy do działania w czasie osiągania wyższych stanów gotowości obronnej państwa i realizacji zadań obronnych w sytuacji wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa oraz w sytuacji kryzysowej.
 • Zharmonizowanie działań ćwiczących struktur organizacyjnych w zakresie wykonywania zadań obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego.
 • Sprawdzenie współdziałania systemu obronnego Gminy Naruszewo we współdziałaniu sił policyjnych oraz innych służb ratowniczych podczas likwidacji zagrożenia terrorystycznego w obiekcie użyteczności publicznej ( Urząd Gminy w Naruszewie).
 • Doskonalenie nawyków kadry kierowniczej w kierowaniu podległymi strukturami organizacyjnymi.
 • Sprawdzenie funkcjonowania systemu łączności i alarmowania oraz obiegu informacji w relacji Stały Dyżur Wojewody, Stały Dyżur Starosty Płońskiego, Stały Dyżur Wójta Gminy.

Podczas ćwiczenia realizowano następujące zagadnienia:

 • Praktyczne sprawdzenie przyjętych rozwiązań realizacji zadań obronnych wynikających z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Gminy Naruszewo.
 • Przeprowadzenie ewakuacji pracowników i interesantów znajdujących się w budynku Urzędu Gminy w miejsce bezpieczne zgodnie z planem ewakuacji.
 • Poinformowanie Wojewody Mazowieckiego o zaistniałej sytuacji i wystąpienie z wnioskiem o podjęcie pracy na Głównym Stanowisku Kierowania w Zapasowym Miejscu Pracy – Szkoła Podstawowa w Naruszewie.
 • Przygotowanie i praktyczne rozwinięcie GSK w ZMP.
 • Współdziałanie i współpraca organów administracji publicznej z organami administracji wojskowej, służbami i strażami powiatowymi oraz organami administracji szczebla wojewódzkiego podczas wykonywania zadań obronnych.
 • Praktyczne podejmowanie decyzji kadry kierowniczej samorządu w sytuacji wystąpienia sytuacji kryzysowych.

 

Więcej zdjęć na: www.naruszewo.pl

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe