Wymiana polsko-ukraińska w I LO w Płońsku

  • 30.09.2019, 10:25 (aktualizacja 05.10.2019, 06:40)
Wymiana polsko-ukraińska w I LO w Płońsku Fot. zbiory I LO Płońsk
W dniach 22-28 września płońskie Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza gościło 10-osobową grupę młodzieży z Galickiego koledżu im. Wiaczesława Czornowoła w Tarnopolu, a biorąca udział w wymianie młodzież z Ukrainy - wraz z 14 uczniami klas II i III liceum z Płockiej – realizowała wspólny projekt „Co znaczy być obywatelem?”, który został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczniowie  przedstawili temat projektu z perspektywy młodego pokolenia i z perspektywy dwóch krajów: Polski i Ukrainy. Wspólna praca była również okazją do bliższego poznania, do wymiany doświadczeń, a przede wszystkim doskonalenia umiejętności językowych.

Uczniowie do projektu przygotowywali się poprzez wykonanie makiet metodą Photo Voice, mającą w wizualny sposób przedstawić ich skojarzenia z głównym zagadnieniem, a swoje prace wykorzystali do stworzenia jednego, finałowego projektu, podsumowującego całokształt współpracy.

Materiały i inspirację do realizacji wspólnego projektu zaczerpnęli: ze spaceru badawczego po Płońsku oraz wycieczek do Warszawy, w trakcie których zwiedzali m.in. senat, muzeum POLIN i muzeum PRL-u, Bibliotekę Uniwersytecką oraz brali udział w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim. Ale były tez chwile relaksu: warsztaty taneczne, spotkania towarzyskie czy integracja kulinarna w gospodarstwie agroturystycznym w Paryżu.

Multimedialne rezultaty projektu można było oglądać w piątek (27 września), a spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości z Ukrainy, przedstawicieli władz powiatowych i miejskich oraz zgromadzonej społeczności szkolnej przez dyrektor I LO Karinę Kmiecińską, która mówiła, że inspiracją tematu wspólnego projektu była trzydziesta rocznica wydarzeń 1989 roku, które doprowadziły do upadku komunizmu.

Podczas spotkania głos zabrała również wicedyrektor Galickiego koledżu z Tarnopola Iryna Geletska (oprócz niej i młodzieży w delegacji byli wykładowcy: Mykhaylo Denysovskyy i Tetiana Melnyk), która podziękowała za tak ciepłe, gościnne i serdeczne przyjęcie dodając, że wymiana młodzieży jest bardzo ważna, by przekraczać wszelkie stereotypy, granice mentalności i zrozumienia.

Piątkowe spotkanie zakończyło się koncertem przygotowanym przez orkiestrę szkolną pod kierunkiem nauczyciela Rafała Szymańskiego i muzyczną niespodzianką - ukraińskim utworem „Marusia”, w wykonaniu orkiestry i uczniów liceum biorących udział w projekcie.

Koordynatorem projektu polsko-ukraińskiego z polskiej strony była nauczycielka języka rosyjskiego w płońskim liceum Anna Biernacka, a pomagali jej nauczyciele: Anna Grzelak, Magdalena Jaworska i Zbigniew Maraszek.

Info. za I LO Płońsk

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe