Utworzono Płoński Klaster Energii

  • 09.10.2017, 11:29
  • Sylwia Sobótka
Utworzono Płoński Klaster Energii UM PŁOŃSK
W czwartek, 5 października radni Rady Miejskiej w Płońsku zadecydowali o przystąpieniu Gminy Miasta Płońsk do Płońskiego Klastra Energii. To otworzy drogę do aplikowania o środki zewnętrzne na inwestycje z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska i zwiększenia efektywności gospodarki. Klaster jest porozumieniem pomiędzy kilkoma podmiotami.

Klaster obecnie będzie tworzyć Gmina Miasto Płońsk, Gmina Płońsk, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz płońskie spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Zarząd Dróg i Mostów. W przyszłości do klastra będą mogły przystąpić inne podmioty.

Zasady działania tego typu porozumienia przedstawił radnym podczas sesji Jerzy Żelichowski- pełnomocnik burmistrza ds. spółek miejskich.

 Cel utworzenia klastra

- Przede wszystkim szybkie utworzenie klastra umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne. Wnioski aplikacyjne uzyskają dodatkowe punkty podczas oceny formalnej i merytorycznej w procedurze konkursowej. Naczelnym celem zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia Płońskiego Klastra Energii jest zapewnienie i polepszenie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności lokalnej gospodarki.- wyjaśnia Urząd Miejski w Płońsku.

-Celem klastrów energii jest rozwój energetyki rozproszonej. Służą one poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego w sposób zapewniający uzyskanie efektywności ekonomicznej, w sposób przyjazny dla środowiska zapewniając optymalne warunki organizacyjne, prawne i finansowe. Klastry energii umożliwiają wykorzystanie miejscowych zasobów i potencjału energetyki krajowej. Sprzyjają wdrażaniu najnowszych technologii tam, gdzie są one użyteczne i opłacalne. – informuje Ministerstwo Energii.

15 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały i utworzeniem klastra energii, dwójka radnych wstrzymała się od zajęcia stanowiska.

Sylwia Sobótka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe