Rozmowa z Jarosławem Chylińskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku

  • 17.09.2019, 07:59 (aktualizacja 23.09.2019, 21:56)
Rozmowa z Jarosławem Chylińskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku Fot. zbiory prywatne J.Chylińskiego
Od nowego roku szkolnego płońska ,,Dwójka” ma nowego dyrektora, który wygrał konkurs na to stanowisko. O wielu kwestiach związanych z nowymi obowiązkami oraz ze szkołą rozmawiamy z Jarosławem Chylińskim – dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku.

Extra Płońsk: Od września pełni Pan funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku. Czy pierwsze emocje już opadły ?

Jarosław Chyliński: Faktycznie od 1 września br. zgodnie z zarządzeniem Burmistrza Miasta Płońska zostałem powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. J.W. Jędrzejewicza w Płońsku. To zarówno dla mnie, ale także dla społeczności szkolnej nowy rozdział i jak każdym zmianom, tak i tej towarzyszą emocje, oczywiście dla mnie pozytywne. Z wielki zapałem ale i entuzjazmem przystąpiłem do pracy. Wrzesień tak jak w każdej szkole, tak i w SP2 to bardzo gorący okres związany z przygotowaniem całego roku szkolnego, to praca w zespołach nauczycieli, którzy opracowują programy, harmonogramy i plany pracy na cały rok szkolny. To czas wytężonej pracy nie tylko dla dyrektora szkoły, ale także i nauczycieli. Emocje opadły i czas na merytoryczną i wytężoną pracę na rzecz szkoły.

Extra Płońsk: Co skłoniło Pana, aby startować w konkursie na stanowisko dyrektora SP2 w Płońsku ? 

Jarosław Chyliński: Decyzja o startowaniu w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. J.W. Jędrzejewicza w Płońsku nie była łatwą decyzją. Od 7 lat miałem zaszczyt kierować jedyną w Powiecie Płońskim Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Płońsku. Moje życie zawodowe od 2004 roku nierozerwalnie związane jest z oświatą na różnych szczeblach (samorządowiec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Sochocinie, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku). Głównym powodem startowania do konkursu na stanowisko dyrektora była chęć wykorzystania, nie tylko mojego doświadczenia, ale także swojej kreatywności w zarządzaniu placówką oświatową. Szkoła Podstawa nr 2 to szkoła posiadająca ogromny potencjał osobowy, w postaci dobrze przygotowanej, wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej, która pod moim kierunkiem może przyczynić się do rozwoju szkoły. Ponadto szkoła w ostaniem roku zyskała nowy blask, dzięki wsparciu finansowemu organu prowadzącego przeszła gruntowny remont, który  przyczynił się do polepszenia warunków nauczania. Bardzo dobra baza sportowa, dobra baza dydaktyczna oraz potencjał i kreatywność pracowników mam nadzieję, że pozwoli osiągnąć sukces. 

Extra Płońsk: Jakie cele stawia Pan przed sobą, jako nowy dyrektor płońskiej ,,Dwójki" ? 

Jarosław Chyliński: Swoją koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki przedstawiłem komisji konkursowej. Trudno jest dzisiaj przewidzieć co wydarzy się za 5 lat, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiałem i stawiam dobro ucznia, jego potrzeby i oczekiwania. Chciałabym, żeby SP nr 2 dla każdego ucznia (również dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych) była miejscem, do którego chętnie się wybiera. Miejscem przyjaznym, zarówno jeżeli chodzi o atmosferę jak i przestrzeń, ciekawe zajęcia, projekty, inicjatywy społeczne. Marzę o tym, aby nauka była procesem twórczym, kreatywnym i interesującym, niekoniecznie nudnym obowiązkiem.Dobra szkoła to instytucja, w której zrobiono wszystko co możliwe dla stworzenia optymalnych warunków pracy i nauki każdego ucznia, gdzie szanowane są prawa, ale też egzekwowane obowiązki i odpowiedzialność każdego z jej uczestników. Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na coraz nowe horyzonty do zdobycia. Chciałbym, aby SP nr 2 w Płońsku była właśnie taką drogą, otwierającą uczniom nowe horyzonty do zdobycia biorąc pod uwagę możliwości i predyspozycje każdego ucznia. Moim głównym celem jest podnoszenie jakości i efektów kształcenia, wzmocnienie działań wychowawczych, rozwijanie bazy lokalowej i dydaktycznej, współpraca z rodzicami i organami szkoły, promocja szkoły oraz wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Extra Płońsk: Czego oczekuje Pan od nauczycieli i uczniów w nowym roku szkolnym ?

Jarosław Chyliński: Od nauczycieli przede wszystkim oczekuję współpracy w realizacji zaplanowanych zadań. Dyrektor szkoły może zrealizować wiele zadań i pomysłów tylko przy współpracy nauczycieli i pracowników szkoły. Bez tych wszystkich osób osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe.  Sukcesy dyrektora są możliwe, jeśli potrafi on dobrze rozpoznać indywidualne potrzeby swoich współpracowników, budować z nimi więzi, osiągać wymierne rezultaty pracy, inwestować w rozwój kadry pedagogicznej oraz kształtować samego siebie tak, by być dla nauczycieli autorytetem i wzorcem. Od uczniów oczekuję kreatywności, wytrwałości w dążeniu do celu, zaangażowania w działalność szkoły oraz akceptowalnych społecznie zachowań, aby każdy uczeń naszej szkoły godnie ją reprezentował nie tylko w szkole ale i na zewnątrz.

Extra Płońsk: Jak Pan ocenia współpracę na linii szkoła - rodzice ? 

Jarosław Chyliński: Rola rodziców w dzisiejszej szkole jest wyjątkowo ważna i czasami niedoceniana. Rodzice powinni być dzisiaj partnerami dla szkoły i odwrotnie – szkoła dla rodziców. Szkoła nie może dobrze funkcjonować i wychowywać bez wzajemnej współpracy na linii szkoła-rodzice. Byłem do niedawna Przewodniczącym Rady Rodziców, zaangażowanym w życie szkoły ale zdaję sobie też sprawę, że ta współpraca przebiega różnie w różnych placówkach. Szkoła i rodzina to naturalne środowisko każdego dziecka. Oba w szczególny sposób kształtują młodego człowieka. Prawidłowe oddziaływanie tych środowisk jest uwarunkowane wzajemną współpracą. Dlatego też, pozyskiwanie przez dyrektora rodziców do współpracy powinno być celem nadrzędnym i powinno odnosić pozytywne skutki. Rodzicom należy wskazywać kierunki działania, zachęcać, pokazywać korzyści płynące ze współpracy, a przede wszystkim w każdy możliwy sposób włączać ich aktywnie w proces życia szkoły.

Extra Płońsk: Co Pan uważa za swój największy sukces zawodowy ? 

Jarosław Chyliński: Ja ciągle czekam na ten sukces. Ciężko mi jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ mniejsze lub większe sukcesy każdy z nas osiąga, również i ja. Staram się, aby moje działania przynosiły wymierne efekty, żeby to, co robię wykonywać, jak najlepiej. Robię to, co przynosi mi ogromną satysfakcję i zadowolenie i to już jest sukces zawodowy.

Extra Płońsk: Czy ma Pan jakieś życiowe motto ? 

 Jarosław Chyliński: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Tego sobie oraz swoim współpracownikom na początku wspólnej drogi życzę.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe