Oszuści nie odpuszczają ! Wciąż próbują oszukiwać starsze osoby na ,,policjanta" !

  • 06.09.2019, 13:16 (aktualizacja 09.09.2019, 20:53)
Oszuści nie odpuszczają ! Wciąż próbują oszukiwać starsze osoby na ,,policjanta" !
W czwartek, 5 września w Płońsku miała miejsce próba wyłudzenia pieniędzy od starszej osoby. Na szczęście, dzięki czujności seniora, oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przedstawią różne historie i proszą nas o przekazanie im oszczędności lub wsparcie finansowe.

Do seniorki, mieszkanki Płońska, zadzwonił wczoraj popołudniu mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz z miejscowej jednostki Policji. Fałszywy policjant poinformował swoją rozmówczynię o wypadku drogowym spowodowanym przez jej syna. Ranna miała zostać kobieta i w stanie ciężkim trafić do szpitala. Oszust twierdził, że przekazanie kilkudziesięciu tysięcy euro uratuje syna seniorki przed wiezieniem i roszczeniami ze strony poszkodowanej. W tle było słychać płaczący głos innego mężczyzny, który wołał "Mamo ratuj!". Czujny mąż starszej pani, przejął od niej słuchawkę i po wysłuchaniu historii przedstawionej przez fałszywego policjanta, poinformował, że wszystko sprawdzi dzwoniąc na Policję. Oszust natychmiast się rozłączył.

Aby nie paść ofiarą oszustów apelujemy o ostrożność i czujność . Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer,

- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że z prośbą o pożyczkę zwrócił się nie członek rodziny, ale podający się za niego oszust należy natychmiast powiadomić Policję.

Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji. Apelujemy do krewnych osób starszych i samotnych, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Dobrze byłoby uczulić ich na czyhające zagrożenia, opowiedzieć o zdarzeniach, które już miały miejsce, podać przykłady. Należy także często kontaktować się ze starszymi i samotnymi członkami rodziny, pytać o odwiedzających i niepokojące sytuacje. Za każdym razem, gdy coś wzbudza nasze podejrzenia należy zgłosić swoje obawy na policję, która podejmie odpowiednie kroki i być może złapie oszustów na gorącym uczynku.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

 

Info . podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska/KWP Radom

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe