70 tysięcy dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku

  • 24.07.2019, 12:41
70 tysięcy dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
Powiat Płoński otrzymał dotację celową od Wojewody Mazowieckiego o dofinansowaniu 70 000 zł na realizację zadań bieżących, z rezerwy celowej .

Decyzja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na wniosek złożony wniosek z 4.01.2019 o dofinansowanie PŚDS na Salę Doświadczeń Świata to odpowiedź na potrzeby Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Płońsku.W związku ze wzrostem liczby uczestników z niepełnosprawnością sprzężoną zasadne jest doposażenie również sali ćwiczeń i rehabilitacji  w podwieszane sprzęty do terapii sensorycznej. Osoby ze specjalnymi potrzebami poznawczymi, demencją oraz autyzmem odniosą wiele korzyści czerpiąc z metody określanej Snoezelen, czyli sal doświadczania świata.

- ,,Terapia sensoryczna jaką jest przebywanie w sali doświadczania świata stymuluje umysł oraz różne kanały sensoryczne, a podczas nadzoru i kierowania przez wyspecjalizowaną kadrę jest w stanie u osoby poddawanej terapii uruchomić nowe rodzaje reakcji, dzięki czemu wytworzą się w jego mózgu nowe połączenia neuronowe” - wyjaśnia Małgorzata Kłos Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku.

Podwieszane platformy, huśtawki, krętliki czy karabińczyki to jedne z wielu elementów sprzętów wieszanych stosowanych w terapii integracji sensorycznej. Służą do stymulacji przedsionkowej i wzmacniają koordynację ruchowo-wzrokową. Doskonale sprawdzą się stosowane równolegle z terapiami doświadczalnymi np. salami doświadczalnymi.

- ,,Bardzo cieszę się ze wsparcia dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Mam nadzieję, że zakupiona do terapii infrastruktura i sprzęty pomogą osobom ze specjalnymi potrzebami poznawczymi w lepszym funkcjonowaniu życiowym. Środowiskowy Dom Samopomocy powinien być domem gdzie ludzie chcą przebywać, czują się bezpiecznie ale też mogą się rozwijać pomimo deficytów. To wsparcie daje taką możliwość-urządzenia dodatkowej pracowni, która pomaga w rozwoju” - dodaje Elżbieta Wiśniewska starosta płoński.

Współpraca z Polskim Centrum Snoezelen – Sali Doświadczeń Świata z ramienia oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia ISNEA – MSE, ma na celu: utworzenie certyfikowanej Sali Doświadczeń Świata, zaprojektowanie jej oraz pomoc w wyborze urządzeń o odpowiednich parametrach technicznych. W celu podniesienia kwalifikacji kadra odbędzie specjalistyczne szkolenie, które przewidziane jest we wrześniu.

Info. Starostwo Powiatowe w Płońsku

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe