Poznawanie świata i języków: jak uczyć się języka obcego za granicą?


Poznawanie świata i języków: jak uczyć się języka obcego za granicą?

Znajomość języków obcych to jedna z bardziej przydatnych umiejętności, jakie można posiąść, a jak łatwiej się ich nauczyć, niż poprzez praktykę? Jeśli podróżujesz do obcego kraju i jesteś zainteresowany jego ojczystą mową, poznaj nasze wskazówki na temat uczenia się podczas wyjazdu.

Poligloci i specjaliści od nauczania języków często powtarzają, że najskuteczniejszą metodą przyswajania obcej mowy jest otaczanie się nią. Nie zawsze ma się możliwość, by wyjechać za granicę, ale jeśli uda Ci się wyruszyć w podróż – połącz przyjemne z pożytecznym i spróbuj podszlifować obcy język.

Znajomość choćby podstaw języka obowiązującego w danym kraju nie tylko przydaje się w przyszłości (choćby w życiu zawodowym), ale pozwala czerpać więcej z podróżowania. Znając język danego kraju, będziesz w stanie dotrzeć tam, gdzie inni turyści nie zapuszczają się ze względu na blokadę komunikacyjną. Zrozumiesz też lepiej miejscową historię i kulturę. Język jest jej częścią, a mówiąc tak, jak mówią miejscowi, poczujesz się, jakbyś sam był częścią lokalnej społeczności.

Jak w takim razie efektywnie spędzić czas w podróży, by przywieźć ze sobą trochę nowej wiedzy? Oto nasze wskazówki.

Nauka języka obcego w podróży – porady

Zbaczaj z przetartych ścieżek

Każdy kraj ma swoje turystyczne „hotspoty” i nie ma nic złego w chęci zobaczenia ich, nawet jeśli widziało się je miliony razy na zdjęciach. Ludzie w takich miejscach są jednak przyzwyczajeni do turystów. Większość z nich mówi przynajmniej trochę po angielsku. Jeśli złapiesz kontakt z ludnością w turystycznej miejscowości, bardzo prawdopodobne, że znajomość wspólnego języka utrudni Ci „chłonięcie” tego docelowego. Jak sobie z tym poradzić?

Kiedy nie zwiedzasz akurat najbardziej obleganych przez turystów punktów, zbaczaj z utartych tras. Mniej popularne rejony też mają wiele do zaoferowania, a znajomość języków obcych bywa w nich mniej powszechna. Rozmawianie z ludźmi w takich miejscach jest trochę jak rzucanie się na głęboką wodę bez koła ratunkowego, ale to dobry sposób na podszlifowanie nowego języka. Będziesz po prostu zmuszony, by go używać i starać się zrozumieć jak najwięcej.

Wybierz się na przygodę bez tłumacza…

Sporą przeszkodą w uczeniu się nowego języka podczas wycieczki mogą być… Twoi znajomi, którzy już się w nim komunikują. W stresujących sytuacjach jesteśmy skorzy do polegania na innych, kiedy wiemy, że zrobią coś za nas lepiej i szybciej. Do tego bardzo często czujemy zawstydzenie, próbując wydukać coś w obcym języku, mając świadomość, że obserwuje nas ktoś postronny, kto wyłapuje nasze błędy.

Jeśli chcesz rzeczywiście nauczyć się czegoś nowego podczas podróży, wybierz się na nią z kimś, kto także nie radzi sobie najlepiej z danym językiem. Sprawi to, że nie będziesz mógł polegać na nim podczas codziennych interakcji z ludźmi.

…Lub całkiem sam

Podróżowanie solo zmusza do nauki języka, odcinając nas od „bezpiecznych” i rutynowych interakcji. Gdy poznajemy nowe miejsca ze znajomymi, siłą rzeczy rozmawiamy i spędzamy czas z nimi, w pewien sposób izolując się od otaczającego nas świata. Podróżowanie w pojedynkę zmusza do chłonięcia wszystkiego bez możliwości wycofania się do znanego środowiska.

Zanim jednak wyjedziesz sam do obcego kraju, zrób dokładny research na temat punktu docelowego i dowiedz się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Poszczególne miejsca na świecie mogą być bardziej lub mniej przyjazne dla samotnych turystów.

A skoro o bezpieczeństwie mowa, pamiętaj o tym, że w internecie również mogą czyhać na Ciebie zagrożenia. Zabiegani turyści są częstymi celami hakerów, dlatego jeśli łączysz się z publicznymi sieciami Wi-Fi na lotniskach czy w hotelach, zabezpiecz swoje połączenie usługą VPN. Wirtualna sieć prywatna (VPN) szyfruje dane, dzięki czemu są one niedostępne dla osób postronnych, i zwiększa bezpieczeństwo choćby w obliczu kradzieży tożsamości.

Usługi VPN są również idealne dla podróżników, bo pozwalają zmienić wirtualną lokalizację. Podczas wyjazdu możesz zastanawiać się: „jak mogę zmienić moje IP, żeby nadal mieć dostęp do blokowanych polskojęzycznych treści?”. VPN jest odpowiedzią na to pytanie.

Spróbuj nawiązać z kimś kontakt

Język jest narzędziem komunikacji, dlatego najlepszym ćwiczeniem jest zwyczajne używanie go – tak jak robią to dzieci. Będąc w obcym kraju, spróbuj złapać z kimś kontakt. Najbardziej naturalnie wychodzi to, gdy ma się o czym rozmawiać z innymi, dlatego dobrym pomysłem jest branie udziału w różnych aktywnościach. W zależności od tego, na jak długo wyjeżdżasz, możesz pomyśleć o zapisaniu się na wolontariat albo kontynuowaniu swojego hobby w nowym miejscu. Dzięki temu znajdziesz ludzi o wspólnych pasjach i celach, a rozmowy wywiążą się same.

Postaraj się nie brać do serca sytuacji, w których miejscowi przełączają się na angielski (lub inny wspólny język) podczas rozmowy. Najczęściej nie robią tego ze względu na Twoje umiejętności, tylko chcą być dla Ciebie mili i ułatwić Ci komunikację. Zawsze możesz poprosić, by starali się rozmawiać z Tobą w swoim ojczystym języku.

Nie rezygnuj z „tradycyjnej” nauki

Język najlepiej przyswaja się podczas używania, ale nowe informacje zawsze warto usystematyzować i utrwalić. Gdy podróżujesz, nie rezygnuj zupełnie z książek, blogów i ćwiczeń. Poświęć przynajmniej kilkanaście minut każdego dnia, by poznać nowe słówka, przećwiczyć gramatykę albo coś przeczytać. Twoja nauka może być dzięki temu znacznie bardziej efektywna.

Podczas codziennego życia w podróży nabędziesz sporo praktycznych umiejętności językowych, które następnie utrwalisz, ucząc się „tradycyjnie”. Na własnej skórze poczujesz, jak reguły gramatyczne opisane w podręczniku są używane podczas realnej komunikacji i przypomnisz sobie, że już się z nimi spotkałeś. To nie tylko świetny sposób na efektywniejszą naukę, ale i zwiększenie motywacji! Zawsze łatwiej przyswaja się wiedzę, która ma zastosowanie w życiu.

Nie bój się robić błędów

Najważniejsza zasada nauki każdego języka: robienie błędów jest normalne! Nie rezygnuj z używania języka tylko dlatego, że możesz zostać niezrozumiany albo powiedzieć coś źle. W najgorszym wypadku rozmówca poprosi Cię o powtórzenie.

Ludzie, z którymi rozmawiasz w podróży, doskonale wiedzą, że nie jesteś biegły w ich ojczystym języku. Zaakceptują Twoje potknięcia i nie pomyślą o Tobie niczego złego. Nie będą również oczekiwać, że będziesz od razu układać złożone i kwieciste zdania. Co więcej, mnóstwo ludzi na całym świecie wprost uwielbia, gdy obcokrajowcy zadają sobie trud i próbują używać ich języka, nawet jeśli wychodzi im to na początku dość nieudolnie. To przejaw pracowitości i chęci rozwijania się, a także doceniania ich unikalnej kultury i tożsamości.


Oceń: Poznawanie świata i języków: jak uczyć się języka obcego za granicą?

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:19