Jakie miasto jest siedziba rządu Izraela?


Jakie miasto jest siedziba rządu Izraela?

Siedziba izraelskiego rządu znajduje się w Jerozolimie. Jest to bardzo ważne miejsce w historii narodu i jest siedzibą Knesetu, parlamentu, który przewodniczy izraelskiemu rządowi. Jest to również miejsce konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Nie jest to jednak jedyna siedziba izraelskiego rządu i nie jest to jedyna siedziba rządu w kraju. Hajfa, Tel Awiw i Aszdod.

Jerozolima

Rząd Izraela, czyli Kneset, ma siedzibę w Jerozolimie. Stolica jest siedzibą prezydenta, premiera, Sądu Najwyższego i różnych ministerstw. Jest także miejscem wielu światowych organów żydowskich.

Parlament izraelski, znany jako Kneset, składa się ze 120 członków. Są oni wybierani w wyborach powszechnych. Każda partia otrzymuje miejsce proporcjonalnie do swoich głosów. W rezultacie żadna partia nie uzyskuje większości absolutnej.

Na pierwszej sesji nowy Kneset składa przysięgę wierności. Wybierany jest przewodniczący, a nowy rząd rozpoczyna pracę. W programie nowego rządu jest kilka kontrowersyjnych punktów. Jednym z nich jest aneksja okupowanego Zachodniego Brzegu. Innym jest plan osłabienia Sądu Najwyższego.

Haifa

Haifa jest trzecim co do wielkości miastem w Izraelu, z populacją 600 000 mieszkańców. Pierwotnie był to lewantyński port na wybrzeżu góry Karmel, ale obecnie jest to centrum przemysłowe i rafineryjne. Miasto ma silną reprezentację uniwersytecką, z dwoma wiodącymi uniwersytetami.

Haifa jest miastem kosmopolitycznym. Wyróżnia się tym, że jest jedynym izraelskim miastem, które oferuje dodatkowe wsparcie dla dzieci o specjalnych potrzebach. Jednak w ostatnich latach miasto przeżywa ciężkie chwile.

Burmistrz Jaify, Yona Yahav, to polityczna waga ciężka. W latach 90. był członkiem Knesetu z ramienia Partii Pracy. Od 2003 roku jest burmistrzem miasta.

Liberalno-lewicowe partie syjonistyczne

Po 25. wyborach do Knesetu w Izraelu powstał nowy krajobraz polityczny. Wybory były kulminacją trwających od dziesięcioleci prawicowych zmian w izraelskim społeczeństwie. Oczekuje się, że następna koalicja rządowa będzie religijna i ultrakonserwatywna.

Blok Netanjahu zdobył 64 mandaty. Lewica, zdominowana przez Partię Pracy i Meretz, nie przekroczyła progu 5 000 głosów. Po stronie liberalnej partia Yesh Atid, kierowana przez byłego ministra finansów Yair Lapida, zdobyła 24 mandaty.

Lista Religijnego Syjonizmu, kierowana przez Bezalela Smotricha, zdobyła 14 mandatów. Lista pokrywa się z frakcją Otzma Yehudit Itamara Ben-Gvira.

Syjonizm religijny

Syjonizm religijny jest trzecią co do wielkości partią w Knesecie. Jej głównym celem jest rozszerzenie izraelskiej suwerenności na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Liderzy ruchu są również oskarżani o promowanie programów ekstremistycznych. Prowadzili naloty na teren meczetu Al-Aksa w okupowanej Jerozolimie Wschodniej.

Jest jednym z głównych partnerów nowego rządu kierowanego przez Likud. Partia zaoferowała kluczowe stanowiska ustawodawcom z ramienia Religijnego Syjonizmu. Wielu krytyków twierdzi jednak, że grupa jest ruchem radykalnym, a jej przywódcy niekoniecznie pasują do systemu parlamentarnego.

Jednym z jej najbardziej prominentnych liderów jest Avi Maoz, były przywódca prawicowego ruchu Kahanizm, który jest krytykowany za swoją bigoterię. Znany jest również z tego, że wzywa do wydalenia dziennikarzy z Izraela.

Strażnicy Knesetu

W ciągu ostatnich dwóch dekad w Izraelu miało miejsce wiele kryzysów politycznych. Obejmują one rosnący ruch prawicowy i długotrwały projekt ekspansji etniczno-nacjonalistycznej. Kilka partii żydowskich próbowało zabiegać o arabskich wyborców. W ostatnich wyborach Partia Pracy i Szas miały mniejszą reprezentację parlamentarną niż nie-syjonistyczne partie lewicowe Hadasz/Ta’al i Balad. To może się zmienić w nadchodzących wyborach. Partia Likud wygrała pięć wyborów w ciągu czterech lat.

Po zwycięstwie Netanjahu kraj jest teraz zaangażowany w tworzenie nowego rządu. Chociaż nowy gabinet zyskał poparcie wielu partii, jego zwolennicy obierają za cel nowy rząd. Wielu Izraelczyków wyraziło zaniepokojenie polityką nowego rządu, w tym jego stanowiskiem wobec ultrakonserwatywnych postaci religijnych.

Konflikt izraelsko-palestyński

Jeśli mieszkasz w Izraelu, możesz się zastanawiać, gdzie znajduje się siedziba izraelskiego rządu. Kilka źródeł podaje odpowiedź: Jerozolima. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że siedzibą rządu jest Tel Awiw.

W Izraelu istnieją trzy rodzaje samorządów lokalnych. Pierwszy to rada zarządzająca, której przewodniczy burmistrz. Te samorządy są odpowiedzialne za usługi publiczne w miastach i miasteczkach.

Po drugie, istnieją sądy religijne. Zajmują się one takimi sprawami jak drobne kradzieże i prostytucja. Ponadto istnieją sądy dla nieletnich i wojskowe sądy apelacyjne. I wreszcie sądy cywilne, karne i drogowe.

Chociaż rząd Izraela nie ogłosił jeszcze Jerozolimy swoją stolicą, istnieją doniesienia, że premier pracuje poza miastem. Mimo to większość rządów obawia się, że uznanie Jerozolimy za oficjalną siedzibę rządu podważy negocjacje w sprawie podziału miasta.


Oceń: Jakie miasto jest siedziba rządu Izraela?

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:10