Czy z zakrzepicą można chodzić do pracy?


Czy z zakrzepicą można chodzić do pracy?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zakrzepicę, możesz się zastanawiać, czy możesz jeszcze pracować. Chociaż po zakrzepicy nie możesz pracować przez pewien czas, są pewne kroki, które możesz podjąć, aby sobie z tym poradzić. Być może będziesz musiał wziąć pod uwagę swoje ubezpieczenie medyczne i świadczenia rentowe pracodawcy.

Symptomy

Jeśli doświadczasz objawów zakrzepicy, musisz natychmiast udać się do lekarza. Choroba jest śmiertelna i im szybciej podejmiesz leczenie, tym lepiej.

Krzepy krwi mogą powstać w każdej części ciała. Mogą zablokować przepływ krwi do dowolnego ważnego organu. Zakrzepy te są zwykle zlokalizowane w udzie lub nodze, ale mogą też wystąpić w ramieniu, klatce piersiowej, jelitach lub mózgu.

Istnieją dwa rodzaje zakrzepów, które mogą powodować poważne komplikacje: zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna. Zakrzepica żył głębokich jest jedną z najbardziej niebezpiecznych form zakrzepicy i może prowadzić do zagrażającego życiu stanu zwanego zatorowością płucną. Zatorowość może powodować ból w klatce piersiowej, duszności i spuchnięte nogi.

Diagnostyka

Jeśli doświadczasz objawów, które mogą wskazywać na zakrzep krwi, koniecznie udaj się do lekarza. Skrzepy mogą przemieszczać się po całym organizmie i zakłócać przepływ krwi do różnych organów. Kiedy dotykają płuc, nazywane są zatorowością płucną. Należy je natychmiast leczyć, aby zapobiec dalszym komplikacjom.

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu skrzepu krwi jest badanie przedmiotowe. Może ono obejmować testy sprawdzające zdolność krwi do krzepnięcia i poszukujące innych przyczyn objawów.

Innym badaniem jest USG Dopplera, które wykorzystuje fale dźwiękowe do pokazania, jak krew przepływa przez żyły. W żyłach może zostać umieszczony barwnik, który pomoże lekarzowi zidentyfikować skrzep.

Twój lekarz może zlecić serię badań ultrasonograficznych w celu wykrycia nowych skrzepów krwi i obserwacji ich rozwoju. W zależności od lokalizacji skrzepu może zostać zlecona tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie

Zakrzepica to niebezpieczny stan, który występuje, gdy w naczyniach krwionośnych tworzą się skrzepy krwi. Zakrzepy te mogą przemieszczać się do różnych części ciała i powodować poważne komplikacje. Jednak zakrzepica może być leczona i wyleczona.

To, czy dana osoba cierpi na zakrzepicę, czy nie, zależy od lokalizacji, wielkości i rodzaju zakrzepu. Leczenie może być ograniczone do leków lub operacji.

Powszechnie przepisywane są leki rozrzedzające krew, takie jak heparyna lub antykoagulanty. Niektórym pacjentom mogą być również podawane leki rozbijające skrzepy.

Tromboliza kierowana przez cewnik jest procedurą medyczną polegającą na wprowadzeniu długiej, cienkiej rurki przez żyłę. Następnie lekarz kieruje cewnik przez naczynia krwionośne do zablokowanego miejsca. Następnie urządzenie umieszczone na końcówce cewnika jest używane do rozbicia skrzepu.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zakrzepicy może być różny, w zależności od stanu zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, skrzepy krwi potrzebują tygodni, aby rozpuścić się same. Jednak komplikacje, takie jak operacja, mogą wydłużyć czas powrotu do zdrowia. W przypadku zakrzepicy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Niektórzy mogą być zmuszeni do spędzenia kilku godzin w szpitalnej sali pooperacyjnej. W tym czasie będą monitorowani i w razie potrzeby otrzymają leki przeciwbólowe. W trakcie rekonwalescencji może być konieczne rozpoczęcie aktywności o niskiej intensywności. W miarę zdrowienia ciała możesz zwiększyć intensywność tych zajęć. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz pracę, która wymaga od Ciebie aktywności fizycznej.

Twój lekarz pomoże Ci określić najbardziej odpowiedni poziom aktywności, biorąc pod uwagę Twój wiek, ogólny stan zdrowia i obecny poziom aktywności fizycznej. W razie potrzeby fizykoterapeuta może pomóc w dostosowaniu aktywności. W zależności od wykonywanego zawodu, powrót do pracy może nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Zasiłki inwalidzkie

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zakrzepicę żył głębokich (DVT) i nie jesteś w stanie pracować, możesz kwalifikować się do otrzymania zasiłku inwalidzkiego od Social Security Administration (SSA). Musisz udowodnić, że z powodu choroby nie jesteś w stanie pracować przez co najmniej 12 miesięcy. Jeśli jednak Twoje schorzenie nie jest wymienione w Niebieskiej Księdze, będziesz musiał spełnić inne kryteria medyczne, aby otrzymać świadczenie.

Zakrzepica żył głębokich, znana również jako DVT, to zakrzep krwi, który powstaje w żyle głównej, dużym naczyniu krwionośnym, które przenosi krew z serca do nóg. Lekarze diagnozują DVT za pomocą ultradźwięków, które sprawdzają przepływ krwi w żyle głównej. Oprócz powodowania obrzęku i bólu w dolnej części nóg, DVT może być przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej, choroby dotykającej żył w nogach.


Oceń: Czy z zakrzepicą można chodzić do pracy?

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:11