Czy crp w normie wyklucza nowotwór?


Czy crp w normie wyklucza nowotwór?

Jeśli jesteś w trakcie ciąży i zastanawiasz się, czy CRP w normie wykluczy raka, nie jesteś sama. W rzeczywistości badania wykazały, że kobiety w ciąży mogą mieć podwyższony poziom CRP, choć nie musi to oznaczać, że będą miały raka.

Na poziom CRP łatwo wpływają wiek, palenie papierosów i stany zapalne

Białko C-reaktywne (CRP) jest biomarkerem stanu zapalnego, który może być podwyższony w wielu chorobach. Może być również wskaźnikiem chorób serca i nowotworów. Kilka badań sugeruje, że przewlekły stan zapalny o niskim poziomie może odgrywać rolę zarówno w chorobach związanych z wiekiem, jak i w niektórych formach raka. W jednym z badań stwierdzono, że podwyższony poziom hs-CRP jest związany z występowaniem zdarzeń sercowo-naczyniowych u mężczyzn. Inne badanie wykazało, że CRP jest związane z POChP. Nie wyjaśniono jednak, dlaczego podwyższony poziom hs-CRP jest związany z chorobami układu krążenia. Co ciekawe, CRP nie było związane z towarzyszącą chorobą niedokrwienną serca. Może to oznaczać, że CRP jest niezależnym biomarkerem POChP.

W ostatnim badaniu stwierdzono, że kombinacja markerów zapalnych pozwala przewidzieć śmiertelność u pacjentów z chorobą naczyniowo-mózgową i rakiem. Badanie zostało przeprowadzone na ponad 160 000 uczestników z obszaru North Glasgow. Połączenie markerów zapalnych pozwoliło przewidzieć śmiertelność z wszystkich przyczyn w okresie 8 lat.

Dodatnie wyniki CRP mogą wystąpić w ostatniej połowie ciąży lub w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Białko C-reaktywne (CRP) jest czułym markerem stanu zapalnego. Jest wytwarzane przez wątrobę i adipocyty i powstaje w odpowiedzi na bodziec zapalny. Cytokiny zapalne takie jak IL-6 mogą również zwiększać CRP.

W tym badaniu oceniliśmy związek między matczynym białkiem C-reaktywnym (CRP) a niekorzystnymi wynikami ciąży. Wyniki sugerują, że stężenie CRP w surowicy może być wykorzystywane jako predyktor późnych powikłań ciążowych. Potrzebne są jednak dalsze badania w celu określenia rzeczywistych przyczyn podwyższonych wartości CRP wśród osób stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne.

Grupa 380 ciężarnych kobiet korzystających z opieki ambulatoryjnej została zapisana na wizyty przedporodowe. Zostały one również przebadane pod kątem cukrzycy ciążowej (GDM). Za pomocą doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) o masie 75 g zmierzono wyjściowe stężenie CRP w 24-26 tygodniu ciąży.

Stężenie CRP w surowicy było skorelowane z MAO, nadciśnieniem i wiekiem ciążowym w OGTT. Co więcej, analiza regresji logistycznej wykazała, że stężenie CRP w surowicy jest dobrym predyktorem MAO.

Związek między stężeniem CRP w surowicy a powikłaniami położniczymi był obserwowany nawet po skorygowaniu o nadciśnienie ciążowe. Ponadto opracowano model wieloczynnikowy, w którym uwzględniono wiek ciążowy w momencie OGTT, wiek matki w momencie OGTT oraz obecność nadciśnienia.

Interakcje CRP z typami komórek i składnikami środowiska pozakomórkowego

Stężenie białka c-reaktywnego (CRP) w osoczu może wzrosnąć o kilka rzędów wielkości podczas infekcji. Ta odpowiedź może być przydatna jako marker diagnostyczny aktywnego stanu zapalnego.

CRP jest produkowane w organizmie w odpowiedzi na aktywację cytokin prozapalnych. Kilka różnych komórek wchodzi w interakcję z CRP i jego cząsteczkami sygnalizacyjnymi, w tym hepatocyty i monocyty. Zapalenie jest wynikiem działania systemu obronnego organizmu przed czynnikami infekcyjnymi. Jednakże w organizmie może również występować przewlekły stan zapalny spowodowany chorobami przewlekłymi.

CRP jest nieglikozylowanym peptydem, który składa się z pięciu identycznych podjednostek o masie 23,5 kDa. Jego okres półtrwania w osoczu wynosi około 19 godzin.

Aby CRP mogło prawidłowo funkcjonować, musi związać się z docelową cząsteczką. W szczególności wiąże się z fosfocholiną, końcową grupą główną kwasu lipoteichowego, składnika ścian komórkowych niektórych bakterii Gram dodatnich. Po związaniu CRP uruchamia serię zdarzeń, w tym aktywację dopełniacza, fagocytozę celu i eliminację komórek docelowych.

Krzywe Kaplana-Meiera całkowitego przeżycia dla pacjentów z drobnokomórkowym rakiem płuca

Prognoza dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NSCLC) jest oparta na histologii, klasyfikacji TNM (tumor-node-metastasis) i analizach biomarkerów prognostycznych. Leczenie chirurgiczne wiąże się z poprawą przeżycia, ale nie wiadomo, czy sama operacja jest czynnikiem determinującym OS. Dlatego też opracowano nowy nomogram, który pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo przeżycia u pacjentów z C-SCLC. Jest to model statystyczny, który obejmuje kilka czynników prognostycznych, w tym wiek, stopień zaawansowania nowotworu-węzła, wynik PInscl i chemioterapię. Nomogram ten miał doskonałą skuteczność w przewidywaniu prawdopodobieństwa przeżycia i był w stanie poprawić przewidywanie całkowitego przeżycia.

W badaniu wzięło udział 26 659 pacjentów. Pacjentów podzielono na kohortę szkoleniową i walidacyjną. Grupa treningowa składała się z 412 pacjentów, a grupa walidacyjna ze 176 pacjentów.

Prawie połowa pacjentów to mężczyźni, a mediana wieku wynosiła 56 lat. Większość pacjentów była palaczami. Ponadto, znaczna część pacjentów paliła przez ponad 20 lat.


Oceń: Czy crp w normie wyklucza nowotwór?

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:14