Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy?

Jeśli zastanawiasz się, czy 27 grudnia będzie świętem państwowym, czy nie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Oto lista dat, które są powszechnie obchodzone jako święta w różnych krajach. Możesz też dowiedzieć się, kiedy wypadają inne ważne daty, takie jak Boże Narodzenie, Dzień Świętego Szczepana czy Dzień ANZAC.

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to dzień świętowania dla miliardów ludzi na całym świecie. Świętuje się w nim narodziny Jezusa i jest to czas dla rodzin, by spędzić razem dużo czasu. Niektóre z najbardziej popularnych zwyczajów obejmują dekorowanie choinki, wymianę prezentów i wspólne posiłki z rodziną i przyjaciółmi.

Najlepszym sposobem na cieszenie się tym świętem jest zrobienie sobie przerwy od pracy i spędzenie czasu z bliskimi. Chociaż jest wiele korzyści z tej dorocznej okazji, niektóre firmy ostrzegają, że mogą wystąpić zakłócenia w świadczeniu usług.

Oprócz głównego wydarzenia, obchody Bożego Narodzenia ewoluowały przez lata. We wczesnych wiekach święta były obchodzone podczas festiwali przesilenia zimowego. Jednak gdy chrześcijaństwo opanowało Europę, Boże Narodzenie stało się bardziej świeckie.

Dzień Świętego Szczepana

Dzień Świętego Szczepana to święto obchodzone w wielu krajach na całym świecie. Szczepana, który był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.

Dzień ten jest świętem państwowym w Irlandii, Hiszpanii i Niemczech. Niektóre kraje traktują to święto jako dzień religijny, inne po prostu obchodzą je jako dzień wolny od pracy.

Tradycyjnie jest to dzień ucztowania i odwiedzania przyjaciół i rodziny. Wiele osób uczestniczy też w tym dniu w nabożeństwach. W tym dniu odbywają się też imprezy sportowe.

Wielu ludzi nosi słomkowe kapelusze, stare ubrania i maski. Malują też swoje twarze. Dzieci często śpiewają tradycyjne tańce.

W wielu społecznościach irlandzkich w tym dniu odbywają się parady, a nawet chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o datki. Przestrzegana jest też tradycja dawania prezentów służbie domowej.

Dzień Waitangi

Święto państwowe to oficjalny dzień wolny od pracy dla pracowników. Dokładne szczegóły zależą od specyfiki Twojego miejsca pracy. Na przykład święto może być najkrótszym z długich weekendów lub po prostu dodatkowym dniem wolnym, aby nadrobić opuszczony dzień pracy.

Nowa Zelandia ma wiele świąt państwowych. Należą do nich popularne ANZAC Day, Wielkanoc, Boże Narodzenie i Waitangi Day. Istnieją również prowincjonalne dni rocznicowe, które są ustalane przez rady regionalne i przez zwyczaj.

Kilka ustawowych aktów Parlamentu reguluje ustawowe święta w Nowej Zelandii. W szczególności Ustawa o świętach z 2003 roku wymienia święta w Nowej Zelandii, ale nie określa ich dat.

Jednym z przykładów ustawowych przepisów dotyczących świąt jest Ustawa o świętach publicznych z 2010 roku. Ustawa ta daje Sekretarzowi Gabinetu Spraw Wewnętrznych prawo do ogłoszenia dowolnego dnia świętem publicznym.

Dzień Anzac

Dzień Anzac jest narodowym dniem pamięci w Australii, Nowej Zelandii i na wyspach Pacyfiku. Upamiętnia australijskich i nowozelandzkich żołnierzy, którzy służyli i zginęli w I i II wojnie światowej.

Dzień Anzaka obchodzony jest w rocznicę lądowania w Gallipoli w 1915 roku. Kampania, która nie spełniła swoich celów militarnych, pozostawiła po sobie potężne dziedzictwo.

Początkowo był to dzień o charakterze czysto politycznym, ale Anzac Day stał się narodowym dniem pamięci. Od lat 90. wzrosło zainteresowanie tą tradycją.

Dziś w Dniu ANZAC odbywa się wiele publicznych ceremonii. Mogą one obejmować odegranie Ostatniej Poczty, hymn, recytację lub modlitwę. Często zachowywana jest cisza.

Uroczystość może obejmować także złożenie wieńca lub recytację hymnu narodowego. Duże sklepy są często zamknięte w Dniu ANZAC.

Dzień Ślubu w RPA

Dzień Ślubu to religijne święto państwowe w RPA. Jest to dzień pamięci o bitwie nad rzeką Blood River, która miała miejsce 16 grudnia 1838 roku. Bitwa ta została stoczona przez Voortrekkerów i Zulusów. W tej walce Zulusi zostali pokonani przez Voortrekkersów.

Przed bitwą Voortrekkersi złożyli ślubowanie Bogu. Powiedzieli, że jeśli wygrają bitwę, zbudują kościół w Pietermaritzburgu. Podczas bitwy 470 Voortrekkerów stoczyło bitwę z 20 000 Zulusów. Używając broni prochowej, zabili 3 000 Zulusów.

Po bitwie Voortrekkersi złożyli kolejne ślubowanie, że zbudują kościół. Wierzyli, że Bóg dał im siłę, by wygrać bitwę.

Kilku byłych Voortrekkerów zebrało się razem na dużym spotkaniu w 1880 roku. Spotkanie to było interpretowane jako odnowienie ślubowania z 1838 roku.

Oceń artykuł: Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5