Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Jeśli jesteś mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, możesz się zastanawiać, czy 11 listopada jest świętem państwowym. W rzeczywistości Dzień Weteranów jest w Stanach Zjednoczonych świętem federalnym, i tak jest co roku w tym dniu. Ale czym dokładnie jest to święto i dlaczego istnieje?

Historia

Dzień Rozejmu to święto upamiętniające podpisanie 11 listopada 1918 roku rozejmu, który zakończył pierwszą nowoczesną wojnę światową. Wojna toczyła się między Niemcami a siłami sprzymierzonymi. Obie strony podpisały rozejm po czterech miesiącach ciężkich walk.

Dzień Rozejmu został ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 1919 roku i był pierwszym z wielu narodowych obchodów. Uczczono w nim wszystkich, którzy zginęli w I wojnie światowej.

Dzień Rozejmu obchodzono także w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Woodrow Wilson ogłosił Dzień Zawieszenia Broni w 1919 roku. Wezwał też wszystkie firmy do zaprzestania działalności o godzinie jedenastej tego dnia.

Jednak kilka stanów nie zgodziło się na to. W 1928 roku prominentni obywatele zaczęli naciskać na oddzielenie ofiary wojny od dorocznego Święta Dziękczynienia.

Dzień Pamięci

Dzień Pamięci, znany też jako Dzień Zawieszenia Broni, to święto obchodzone 11 listopada. Jest to dzień pamięci i upamiętnienia tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie kraju.

Jest to federalne święto państwowe w Kanadzie. Pracownicy otrzymują płatny urlop, jeśli pracują w dniu 11 listopada, choć nie wszyscy.

Jest to okazja dla rodzin i przyjaciół, aby spędzić razem czas i wspomnieć tych, którzy stracili życie w wojnie. Oficjalne uroczystości odbywają się w Ottawie i innych miastach Kanady. Przewodniczy im gubernator generalny lub premier rządu kanadyjskiego. Niektóre ceremonie odbywają się w szkołach, kościołach i innych miejscach publicznych.

Dzień Inauguracji

Dzień Inauguracji jest świętem federalnym, które przypada co cztery lata. To święto jest wydarzeniem publicznym, podczas którego zaprzysięga się nowego prezydenta i wiceprezydenta. Duża ceremonia odbywa się zwykle na Kapitolu USA w Waszyngtonie.

Obchodzony jest na cześć Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wielu Amerykanów ogląda inaugurację w telewizji. Zwykle ceremonia rozpoczyna się około godziny 11 czasu lokalnego paradą wzdłuż Pennsylvania Avenue.

Święto nie jest obchodzone we wszystkich częściach kraju. Jednak pracownicy, którzy pracują w Waszyngtonie, otrzymają płatny urlop.

Przez pięć dni po inauguracji w Waszyngtonie odbywa się wiele uroczystych wydarzeń. Jest to czas, kiedy nowy prezydent i wiceprezydent przedstawiają swoje plany dla narodu i składają przysięgę.

Usługi pocztowe

Obchodzony co roku 11 listopada Dzień Weteranów jest świętem federalnym w Stanach Zjednoczonych. Upamiętnia weteranów wszystkich rodzajów wojsk. Jest to także czas podziękowania tym, którzy poświęcili się w służbie dla swojego kraju.

Usługi pocztowe USA są nieczynne w Dniu Weteranów. Choć w rejonach o dużym natężeniu ruchu nadal mogą dostarczać paczki, to nie będą dostarczać poczty.

Jednakże w kilku wybranych miejscach zorganizują pokaz. Podobnie, niektóre zakłady pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ponadto niektórzy pracownicy USPS są zobowiązani do pracy w te święta.

USPS ma też kilka innych godnych uwagi osiągnięć. Na przykład ma najwięcej paczek na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Rynki giełdowe

Rząd federalny Stanów Zjednoczonych obchodzi Dzień Weteranów 11 listopada. Chociaż Dzień Weteranów jest świętem federalnym, niektóre zakłady pracy mają ten dzień wolny od pracy.

Podczas gdy większość banków przestrzega harmonogramu świąt federalnych, giełdy papierów wartościowych zwykle pozostają otwarte w dni wolne od pracy. Są zamykane na jeden lub dwa dni, a następnie wznawiane w następny poniedziałek. Niektóre giełdy są zamykane wcześniej w niektóre dni.

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych i Nasdaq Stock Markets zazwyczaj stosują się do harmonogramu świąt Systemu Rezerwy Federalnej. Jednak różnią się one od kalendarzy głównych giełd światowych.

Większość giełd zamyka się na trzy dni w lecie, które uważa się za najdłuższe. Podczas paniki w 1873 roku nowojorska giełda była zamknięta przez tydzień. W ubiegłym stuleciu tylko kilka razy zdarzyło się, że giełdy były zamknięte na dłużej niż trzy dni.

Oceń artykuł: Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5