Co jeść przy wymiotach?

W czasie, kiedy czujesz, że będziesz wymiotować, ważne jest, żebyś wiedział, co jeść. Ważne jest również przyjmowanie odpowiednich leków, aby mieć pewność, że wymioty zostaną szybko usunięte. Oto kilka produktów, które powinny znaleźć się w Twojej diecie, abyś mógł pozbyć się mdłości i utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Banany

Banany są świetnym źródłem potasu, który pomaga uzupełnić elektrolity utracone podczas wymiotów lub biegunki. Są też lekkostrawne.

Banany zawierają dużo pektyny, która pomaga w zestaleniu stolca. To pomaga zmniejszyć ilość biegunek. Poza tym banany zawierają dużo błonnika.

Inną korzyścią płynącą z jedzenia bananów jest ich zdolność do łagodzenia kwaśnego refluksu. Banany sprzyjają też rozwojowi dobrych bakterii w jelitach. Probiotyki pomagają ukoić i uzdrowić układ pokarmowy.

Choć banany są ogólnie dobrze tolerowane, należy pamiętać, że są one również źródłem fruktozy. Fruktoza to cukier prosty występujący w owocach i miodzie. Jeśli masz skłonność do zgagi lub jesteś wrażliwy na fruktozę, powinieneś unikać bananów.

Ryż

Kiedy jesteś chory i cierpisz na grypę, może być ci trudno jeść. Na szczęście istnieje wiele pokarmów, które mogą pomóc Ci w powrocie do zdrowia. Jednym z takich pokarmów jest ryż. Jest to pokarm o łagodnym smaku, który dobrze wpływa na trawienie. Jest to również świetny sposób na ukojenie gardła.

Jak już pewnie wiesz, ważne jest, aby pozostać nawodnionym. Picie wody jest nie tylko niezbędne do utrzymania równowagi elektrolitów w organizmie, ale jest też dobrym sposobem na uspokojenie mdłości układu pokarmowego.

Dobrą zasadą jest picie 8-10 szklanek wody dziennie. Choć może się to wydawać oczywiste, picie więcej niż możesz wytrzymać może doprowadzić do odwodnienia.

Sok jabłkowy

Jeśli zastanawiasz się, co jeść, kiedy jesteś chory i masz dość złego samopoczucia, oto kilka propozycji. Po pierwsze, trzymaj się diety składającej się z kombinacji niskokalorycznych produktów i napojów, takich jak woda, owoce i duża dawka witaminy C. Unikaj słonych i tłustych potraw, ponieważ mogą one pogorszyć twój stan. Po drugie, spróbuj rozruszać jelita, popijając ciepłą wodę z sokiem z cytryny. Dzięki temu nie tylko wypłuczesz nadmiar wody z organizmu, ale także pobudzisz pracę jelit. Ponadto staraj się unikać alkoholu, ponieważ odwadnia on organizm.

Rosół z kurczaka

Jeśli cierpisz na mdłości, rosół z kurczaka jest świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci odzyskać dobre samopoczucie. Jest łatwy do przygotowania i zawiera niezbędne składniki odżywcze.

Witaminy, minerały i białka zawarte w rosole mogą pomóc Twojemu organizmowi w walce z infekcjami wirusowymi, co jest ważne dla utrzymania zdrowych komórek odpornościowych. Filiżanka standardowej zupy z makaronem z kurczaka w puszce zawiera prawie 30 procent zalecanej dziennej dawki witaminy niacyny.

Rosół z kurczaka zawiera również potas i sód. Te elektrolity sprzyjają nawodnieniu, co jest pomocne podczas mdłości.

Zupy mogą pomóc ci jeść podczas choroby, ponieważ są lekkostrawne. Mają niską zawartość tłuszczu, co oznacza, że są dobrym wyborem, gdy masz rozstrój żołądka.

Imbir

Imbir jest starożytnym środkiem na nudności. Od tysięcy lat jest stosowany zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i współczesnej. Tradycyjnie jest znany jako środek wspomagający trawienie, ale obecnie jest oceniany jako sposób leczenia nudności i wymiotów.

Imbir można przyjmować w kilku postaciach. Na przykład świeży imbir można ugotować, wysuszyć lub zrobić z niego herbatę. Można go też przyjmować w formie suplementu lub kapsułek. Zjedzenie kilku kawałków imbiru przed posiłkiem może ułatwić proces trawienia, pomagając zmniejszyć gazy i dyskomfort w jelitach.

Jeśli nie jesteś pewien, czy przyjmowanie suplementu z imbirem jest dla Ciebie bezpieczne, skonsultuj się z lekarzem. Suplementy z imbirem nie są tak rygorystycznie regulowane przez Food and Drug Administration jak leki na receptę i nie ma możliwości sprawdzenia, co się w nich znajduje.

Leki na receptę

Nudności i wymioty mogą mieć wiele negatywnych skutków, w tym niedożywienie i odwodnienie. Kiedy nudności i wymioty są silne, może być konieczne przyjmowanie leków przeciwwymiotnych. Leki te są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę i są generalnie bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.

W przypadku łagodnych nudności leki bez recepty są zazwyczaj skuteczne. Jednak ciężkie przypadki wymagają pomocy lekarza. Leki przeciwhistaminowe działają poprzez blokowanie receptorów histaminowych w mózgu, natomiast antagoniści receptorów neurokininowych pomagają zablokować sygnały nerwowe, które pobudzają odruch wymiotny. Niektóre leki przeciwwymiotne wchodzą również w interakcje z niektórymi lekami nasennymi.

Suplementacja witaminą B6 może również pomóc w łagodzeniu nudności. Witamina B6 jest dobrym lekiem przeciw nudnościom dla kobiet w ciąży.

Następny artykuł

Co wziąć do szpitala?

Oceń artykuł: Co jeść przy wymiotach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5