
Bitwa Warszawska potocznie nazywana ,,Cudem nad Wisłą” została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 1920 rok to data w historii Polski, której nie sposób zapomnieć. W ciągu kilku sierpniowych dni osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie warszawskiej, która jest jednak przykładem rozstrzygającego manewru, którego efekt końcowy osiągnięty został myślą przewodnią dowódcy, rzetelną pracą sztabu oraz wysokimi umiejętnościami oficerów i żołnierzy na polu walki.
Czwartkowe płońskie uroczystości 99 Rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzedzone były mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po jej zakończeniu mowę okolicznościową wygłosił Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik mówiąc m.in. : - ,, 99 lat temu Polska odparła agresję, która zagrażała nie tylko naszej ojczyźnie, ale całej Europie Zachodniej. Ewentualne zwycięstwo Armii Czerwonej otworzyłoby jej drogę do Berlina i Paryża i spowodowało ogólnoeuropejską rewolucję. Ambicje bolszewików sięgały bowiem zdecydowanie dalej niż zdobycie Polski. Nastroje społeczne w zniszczonej po wielkiej wojnie Europie Zachodniej jak nigdy dotąd sprzyjały rewolucji. Według wielu historyków osłabione oraz skłócone Francja i Niemcy nie były w stanie przeciwstawić się bolszewickiej agresji. A rozczarowanie starym porządkiem społeczeństwa Zachodu, jeśli nie życzliwością i sympatią, to przynajmniej z obojętnością odnosiły się do haseł sowieckiej propagandy (…) Jeden z najważniejszych momentów Bitwy Warszawskiej rozegrał się również na ziemi płońskiej Liczący zaledwie 450 ludzi, ale uchodzący za jednostkę doborową 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem przeprowadził szarżę na atakującą Płońsk piechotę sowiecką” – można było usłyszeć.
Przemowy okolicznościowe wygłosili także: Robert Kołakowski poseł na Sejm RP i Jan Maria Jackowski – senator RP.
Uroczystość zgromadziła delegacje samorządowców, kombatantów, jednostek miejskich, służb mundurowych, oświatę oraz młodzież i płońszczan.
Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników ulicami: Plac 15 Sierpnia, Grunwaldzką i Jędrzejewicza na cmentarz parafialny gdzie odbyło się złożenie kwiatów na grobie żołnierzy poległych w 1920 roku przez poszczególne delegacje.
TEKST I FOT. KATARZYNA RÓLKA
omc pacjent