Obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku

  • 15.08.2019, 14:44 (aktualizacja 28.08.2019, 21:10)
Obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W czwartek, 15 sierpnia w Płońsku odbyły się uroczyste obchody 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Oddano hołd poległym bohaterom.

Bitwa Warszawska potocznie nazywana ,,Cudem nad Wisłą” została stoczona w dniach 1325 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej.  1920 rok to data w historii Polski, której nie sposób zapomnieć.  W ciągu kilku sierpniowych dni osiągnęliśmy historyczne zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie warszawskiej, która  jest jednak przykładem rozstrzygającego manewru, którego efekt końcowy osiągnięty został myślą przewodnią dowódcy, rzetelną pracą sztabu oraz wysokimi umiejętnościami oficerów i żołnierzy na polu walki.

Czwartkowe płońskie uroczystości 99 Rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzedzone były mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po jej zakończeniu mowę okolicznościową wygłosił Burmistrz Płońska  Andrzej Pietrasik mówiąc m.in. : - ,, 99 lat temu Polska odparła agresję, która zagrażała nie tylko naszej ojczyźnie, ale całej Europie Zachodniej. Ewentualne zwycięstwo Armii Czerwonej otworzyłoby jej drogę do Berlina i Paryża i spowodowało ogólnoeuropejską rewolucję. Ambicje bolszewików sięgały bowiem zdecydowanie dalej  niż  zdobycie Polski. Nastroje społeczne w zniszczonej po wielkiej wojnie Europie Zachodniej jak nigdy dotąd sprzyjały rewolucji. Według wielu historyków osłabione oraz skłócone Francja i Niemcy nie były w stanie przeciwstawić się bolszewickiej agresji. A rozczarowanie starym porządkiem społeczeństwa Zachodu, jeśli nie życzliwością i sympatią, to przynajmniej z obojętnością odnosiły się do haseł sowieckiej propagandy (…) Jeden z najważniejszych momentów Bitwy Warszawskiej rozegrał się również na ziemi płońskiej Liczący zaledwie 450 ludzi, ale uchodzący za jednostkę doborową 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 17 sierpnia 1920 roku pod Arcelinem przeprowadził szarżę na atakującą Płońsk piechotę sowiecką” – można było usłyszeć.

Przemowy okolicznościowe  wygłosili także: Robert Kołakowski poseł na Sejm RP i Jan Maria Jackowski – senator RP.

Uroczystość zgromadziła delegacje samorządowców, kombatantów, jednostek miejskich, służb mundurowych, oświatę oraz młodzież i płońszczan.

Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników ulicami: Plac 15 Sierpnia, Grunwaldzką i Jędrzejewicza  na cmentarz parafialny gdzie odbyło się złożenie kwiatów na grobie żołnierzy poległych w 1920 roku przez poszczególne delegacje.

 

TEKST I FOT.  KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe