Panele słoneczne – jak duża instalacja do domu jednorodzinnego?

  • 01.04.2022, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Panele słoneczne – jak duża instalacja do domu jednorodzinnego?
Zastanawiasz się nad montażem paneli fotowoltaicznych? A może decyzja już została podjęta, ale nie wiesz, na jaką wielkość instalacji się zdecydować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Kto może zamontować panele fotowoltaiczne?

Choć może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości cały proces wyposażania domu w fotowoltaikę jest dziecinnie prosty. Na naszej głowie pozostają tak naprawdę jedynie kwestie finansowe i organizacyjne. Cała strona techniczna to najczęściej zadanie dla wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się montażem i uruchomieniem systemu od A do Z.

Panele fotowoltaiczne możemy zamontować, jeżeli dysponujemy odpowiednią nieruchomością – najczęściej jest to wolnostojący dom jednorodzinny. Ale nie tylko takie obiekty wchodzą w grę, bo panele można instalować także na dachach np. garaży czy budynków gospodarczych.

Dżul, amper, volt – o czym pamiętać przy wyborze instalacji?

Panele solarne występują w wielu odmianach – różnią się kształtem, rozmiarem i sprawnością. To, które z nich będą najlepsze w naszym przypadku, ocenić może specjalista z firmy zajmującej się sprzedażą i montażem. Są pewne uniwersalne wzory pozwalające dopasować elementy instalacji pod konkretny budynek.

Co możemy sprawdzić we własnym zakresie? Chociażby oszacować docelową wielkość całego systemu. Przyjmuje się, że standardowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla jednego gospodarstwa domowego to co najmniej 10 kilowatów. Znając wydajność jednego panela łatwo obliczymy, z ilu modułów musi składać się nasza instalacja.

Wczytując się w dane techniczne poszczególnych elementów znajdziemy m.in. oznaczenia A, Ah, J czy W. Czym one są?

A – inaczej amper. To jednostka natężenia prądu elektrycznego. Im większa wartość, tym więcej prądu może przepłynąć w danej jednostce czasu;

Ah – amperogodzina, czyli jednostka pojemności ogniw. Znajdziemy ją np. w dokumentacji systemu magazynowanie energii, jeżeli zdecydujemy się rozszerzyć naszą instalację fotowoltaiczną o taką funkcjonalność;

J – dżul, jednostka pracy, energii i ciepła. Można ją stosować zamiennie z kilowatogodziną, choć pamiętajmy, że jeden dżul to wartość o wiele mniejsza niż jedna kilowatogodzina. Do przeliczania najwygodniej użyć internetowych kalkulatorów.

W – wat – czyli jednostka mocy energii. Znana bardzo dobrze, bo na co dzień mamy z nią styczność. To w watach określana jest np. moc odkurzacza, tostera czy żelazka.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Od kilku lat ceny instalacji systematycznie spadają, co sprawia, że fotowoltaika jest w zasięgu coraz większej grupy odbiorców. Atrakcyjność zwiększają także programy dopłat dla osób, które zdecydują się na takie ekologiczne źródło energii elektrycznej. To, ile prądu będziemy w stanie wyprodukować i w jakim stopniu uniezależnimy się od dotychczasowego dostawcy zależy m.in. od typu i wydajności instalacji, ale także od lokalnych warunków.

Kluczowy jest chociażby wskaźnik nasłonecznienia, czyli określenie, przez ile godzin w ciągu dnia panele będą w zasięgu bezpośredniego słońca. Wpływ na ilość produkowanej energii może mieć też nachylenie dachu i jego orientacja względem stron świata. Te wszystkie zmienne trzeba wziąć pod uwagę obliczając czas zwrotu inwestycji.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: