Poznaj najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjne

  • 16.02.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Poznaj najważniejsze ubezpieczenia komunikacyjne
Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest w Polsce bogaty w przeróżne rozwiązania. W tym tekście opowiemy Ci o najpopularniejszych polisach, które wybierają kierowcy, by ochronić się przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń.

Ubezpieczenie OC

Najważniejszą cechą polisy OC jest jej obowiązkowy charakter. Oznacza to, że każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić polisę. Za brak ważnego ubezpieczenia grozi kara finansowa, której wysokość jest ściśle związana z wysokością płacy minimalnej oraz okresem, w jakim samochód nie był objęty obowiązkową ochroną. W roku 2021 za brak OC dla samochodu osobowego zapłacisz:

  • do 3 dni – 1120 zł,

  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,

  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Sprawdź, dlaczego jeszcze powinieneś wykupić OC: https://polskiedrogi-tv.pl/dlaczego-ubezpieczenie-oc-jest-tak-wazne-sprawdz-koniecznie/.

Każde OC jest takie samo

W związku z obowiązkowym charakterem polisy, każde ubezpieczenie OC jest takie samo. Oznacza to, że zakres ochrony, który gwarantują ubezpieczyciele, nie może się od siebie różnić. Podczas wyboru kieruj się zatem bardziej renomą oraz opiniami o danej firmie, aniżeli ceną.

Autocasco

Autocasco to dobrowolna polisa, która gwarantuje wypłatę środków finansowych, jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu z winy właściciela pojazdu. Na odszkodowanie możesz również liczyć, gdy auto zostanie skradzione, zniszczone przez siły natury lub akty wandalizmu. Ze względu na to, że AC nie jest obowiązkowe, ubezpieczyciele mogą swobodnie kształtować zakres gwarantowanej ochrony. Weź to pod uwagę przy zakupie polisy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Istnieją 4 bardzo ważne elementy, które mają wpływ na to, jak będzie działać Twoje AC. Chodzi o sposób naprawy (bezgotówkowy lub kosztorysowy), części użyte do naprawy (oryginalne lub zamienniki), udział własny w likwidacji szkody i amortyzacja części. Podczas zakupu dokładnie przeanalizuj każdą z możliwości.

Assistance

Assistance to dodatkowa i w pełni dobrowolna polisa, która gwarantuje pomoc w określonych sytuacjach. Najczęściej chodzi o unieruchomienie pojazdu na drodze, awarię, kolizję lub wypadek. Pamiętaj, że zakres gwarantowanej ochrony w assistance może być dowolnie zmieniany.

NNW

NNW to dodatek do OC, który obejmuje ochroną życie i zdrowie kierowcy oraz jego pasażerów. Odszkodowanie jest zatem uzależnione od skali uszczerbku na zdrowiu. Jeśli zastanawiasz się, jakie OC wybrać i co zrobić, by zbankrutować i kupić najlepszą polisę, sprawdź ten wpis.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: