Trzy pytania do Zbigniewa Jaskłowskiego – prezesa Polskiego Związku Diabetyków w Płońsku

  • 16.09.2022, 11:41
Trzy pytania do Zbigniewa Jaskłowskiego – prezesa Polskiego Związku Diabetyków… Fot. Katarzyna Rólka
Cukrzyca jest obecnie uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, głównie ze względu na to, że dotyka coraz większą liczbę osób. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Płońsku, które działa aktywnie już przeszło dwie dekady, podniosło rękawicę rzuconą przez los i dzielnie walczy z chorobą. O jego działalności rozmawiamy z prezesem tego Stowarzyszenia – Zbigniewem Jaskłowskim, pełniącym tę funkcję od 2020 roku.

Extra Płońsk: Od jak dawna działa Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Płońsku i jakie są jego cele? Ile obecnie zrzesza członków?

Zbigniew Jaskłowski: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Płońsku funkcjonuje w Płońsku od prawie 23 lat. Cukrzyca to choroba, która jest cichym zabójcą. Dlatego też nasze stowarzyszenie ma na celu działanie na rzecz osób zmagających się z cukrzycą, promowanie zdrowia i rozwój edukacji diabetologicznej wśród chorych. Ważnym działaniem stowarzyszenia jest również integracja środowiskowa zrzeszonych w tej organizacji. Obecnie stowarzyszenie liczy około 80 członków z samego Płońska oraz pozostałych gmin Powiatu Płońskiego, zaś chętnych jest o wiele więcej. Niestety, w przyjmowaniu nowych członków ograniczeniem są warunki lokalowe.

 

Extra Płońsk: Proszę opowiedzieć o aktywności płońskich diabetyków i  czy lubią udzielać się kulturalnie?

Zbigniew Jaskłowski: Diabetycy wykazują dużą inicjatywę przy organizowaniu różnego rodzaju spotkań i przedsięwzięć. Już w tym roku członkowie stowarzyszenia mieli okazję odpoczywać nad morzem w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym w Łebie. Ponadto w Kucharach Żydowskich miało miejsce spotkanie integracyjne, które było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń walki z cukrzycą. Członkowie stowarzyszenia chętnie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych takich jak: Płońskie Senioralia, koncerty i dożynki gminne. Ponadto nasze stowarzyszenie współpracuje z dietetykiem, Policją i Strażą Pożarną w zakresie edukacji i szkoleń.

 

Extra Płońsk: Stowarzyszenie organizuje także wycieczki krajoznawcze, często są organizowane?

Zbigniew Jaskłowski: Oprócz wcześniej wspomnianych wyjazdów, co najmniej dwa razy do roku diabetycy mają możliwość zwiedzania pięknych miejsc w Polsce. Jeszcze w tym roku członkowie stowarzyszenia odwiedzą Białystok i okolice. W poprzednich latach, przed pandemią, wycieczki krajoznawcze odbyły się do miejscowości m.in.: Sandomierz, Zamość, Murzasichle – Zakopane, Wrocław, Giżycko.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe