IX Jarmark Raciąski za nami!

  • 16.08.2022, 14:29 (aktualizacja 30.09.2022, 18:42)
 IX Jarmark Raciąski za nami! Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 14-15 sierpnia 2022r. w Raciążu po raz IX odbył się w Parku Miejskim- Jarmark Raciąski. Drugiego dnia odbyły się także VI Miejsko-Gminne Dożynki Parafialne. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wystawców oraz zwiedzających. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik Extra Płońsk.

Już w niedzielę, 14 sierpnia zwiedzający mieli okazję, aby zaznajomić się z ofertą lokalnych producentów, twórców oraz artystów. Niedzielny Jarmark Raciąski cieszył się dużym zainteresowaniem wśród wystawców . Na jarmarcznych kramach można  było nabyć wiele ciekawych wyrobów tj., rękodzieło, rzeźby, ceramikę, malarstwo, wyroby garncarskie, ręcznie robioną biżuterię oraz produkty  przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą: miody, sery, nalewki, wędliny, pieczywo, ciasta itd. Tradycyjnie jak co roku nie zabrakło miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich ze swoimi wyrobami, jak również obecni byli przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania- Przyjazne Mazowsze przeprowadzając m.in. konsultacje społeczne z mieszkańcami.

Oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Raciąskiego nastąpiło po godz. 13.00.  Otworzyli go na scenie gospodarze: Burmistrz Raciąża – Mariusz Godlewski, dyrektor MCKSiR – Artur Adamski, wójt Gminy Raciąż – Zbigniew Sadowski, przewodnicząca Rady Gminy Raciąż – Grażyna Rogowska oraz przewodniczący Rady Miasta Raciąż – Paweł Chrzanowski.

Jarmark Raciąski od wielu od wielu już lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Miasta Raciąż i Gminy Raciąż, ale i także całego powiatu płońskiego. Wydarzenie to stało się ważnym punktem na mapie imprez organizowanych na północnym Mazowszu, a organizatorzy Jarmarku przywiązują uwagę do promowania oraz zachowania dziedzictwa kulturowego  regionu.

O wypowiedź poprosiliśmy dyrektora MCKSiR Artura Adamskiego - ,,Już po raz dziewiąty zorganizowaliśmy Jarmark Raciąski. Tradycyjnie teren wydarzenia zamienił się  jak za dawnych lat w Raciążu w targ kupiecki. Na stoiskach blisko 60 wystawców znaleźć można było tradycyjne i regionalne potrawy, chleby, sery, nalewki, miody, słodkości, rękodzieła, ręcznie robione zabawki i biżuterię, obrazy, roślinki, czy starocie. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że znaczną część wystawców stanowią lokalne stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, które nie tylko przygotowują dla uczestników wspaniałe przysmaki, ale również pięknie dekorują swoje stoiska i prezentują tradycyjne stroje. Podczas jarmarku wystąpiły również dzieci z Miejskiego Przedszkola w układzie tanecznym, odbyły się liczne animacje, zabawy i konkursy rodzinne, które przyniosły dużo uśmiechów i radości. Po zakończeniu części kupieckiej pierwszego dnia Jarmarku, rozpoczęliśmy część koncertową, podczas której uczestnicy bawili się przy występach Krystyny Giżowskiej, Mayi Onischuk oraz zespołu The Ukrainian Folk. 15 sierpnia zaś odbyły się VI Dożynki Parafialne - jako podziękowanie za plony i dary pól. Po uroczystej Mszy Św. dożynkowej, a jednocześnie odpustowej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu odbył się pochód z wieńcami i darami dożynkowymi na teren wydarzenia. Na ten dzień zaplanowane były liczne warsztaty rękodzieła tradycyjnego: wycinanki, plecenia wianków, krosna, makramy, czy wykonywania biżuterii z kamieni szlachetnych. Wystąpił chór seniorów z Raciąża i Koziebród oraz zespół tańca ludowego „Krajkowiacy”. Podczas wydarzenia odbyły się również konkursy na najlepsze stoisko, najładniejszy strój dożynkowy czy konkurs prezentacji ginących zawodów – w zakresie wykonania tematycznej rzeźby lub płaskorzeźby. Wydarzenie można uznać za udane, atrakcji nie zabrakło i każdy znalazł podczas dwudniowej imprezy coś dla siebie. Jako organizatorzy cieszymy się, że mieszkańcy Raciąża co roku chętnie nas odwiedzają, a liczba lokalnych wystawców i zainteresowanie Jarmarkiem jest coraz większe” - podsumował nasz rozmówca.

To były dni pełne wrażeń i na pewno zapadną na długo w pamięci każdego kto odwiedził  IX Jarmark Raciąski.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe