Uchodźcy z Ukrainy w płońskim internacie ZS1

  • 12.03.2022, 16:02 (aktualizacja 14.06.2022, 11:11)
 Uchodźcy z Ukrainy w płońskim internacie ZS1 Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
Na piątkowym spotkaniu z Powiatowym Zespołem ds. Uchodźców Elżbieta Wiśniewska – Starosta Powiatu Płońskiego podjęła decyzję o przyjęciu Uchodźców z Ukrainy.

W tym samym dniu (11 marca) powiat zorganizował transport i w porozumieniu z koordynatorem punktu recepcyjnego przy Dworcu Centralnym w Warszawie, grupa ochotników ze starostwa i jednostek podległych, pojechała po Uchodźców.

To co pokazują media, zatłoczone dworce, ludzie z dziećmi śpiącymi na podłodze, to prawda ale... to jedna strona medalu. Jak wygląda rzeczywistość w praktyce? Ludzie są w szoku i są przemęczeni. Boją się o swoich bliskich, którzy zostali walczyć o swój kraj. Spora część jest w odrętwieniu ... czytając różne sprzeczne doniesienia co do sytuacji na Ukrainie. Wolą czekać ... Część próbuje się organizować na własną rękę, dla innych liczy się przetrwanie i zebranie myśli ...

Przez blisko trzy godziny koordynatorom udało się zebrać dwie chętne rodziny. Z tłumaczem języka ukraińskiego chodziliśmy po Dworcu Zachodnim i Centralnym, podchodząc do koczujących tam ludzi. Proponowaliśmy darmowy transport, miejsca noclegowe w domowych warunkach. Wieczorem udało się nam przywieźć do Płońska jedenaście osób, dwa psy i szczura.

Wszyscy uchodźcy zostali ulokowani w internacie Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku. Nakarmieni, zaopiekowani, mogli wreszcie odetchnąć.

Czasem wystarczy wyjść tym ludziom naprzeciw. To są dramaty pojedynczych osób, rozdzielonych rodzin. Bo kiedy słyszysz od mamy jedenastoletniego Maksa, że od tygodni spali w kurtkach, z dokumentami przy sobie, albo gdy na ekranie komórki chłopca widzisz film z rozbłyskującym co chwila niebem od wybuchów bomb, to wiesz, że ten widok zostanie z tobą na zawsze.

Cokolwiek nie powiesz, zawsze będzie za mało.

Możemy dać tym ludziom wyciągniętą dłoń, dach nad głową i gotowość pomocy.

Uwierzcie, że dla wielu to bardzo dużo…

 

INFO ZA STAROSTWO POWIATOWE

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe