77. rocznica zbrodni na płońskich ,,Piaskach”

  • 21.01.2022, 10:04 (aktualizacja 20.02.2022, 16:15)
77. rocznica zbrodni na płońskich ,,Piaskach” Fot. zbiory UM Płońsk
W środę, 19 stycznia odbyły się obchody 77.rocznicy zbrodni na płońskich ,,Piaskach”. Uczczono kolejną rocznicę.

 

Patrząc na karty historii 77 lat temu hitlerowcy zamordowali 78 mężczyzn, .Mordu dokonano w ówczesnym ogrodzie powiatowym na płońskich ,,Piaskach", w ostatnich dniach okupacji niemieckiej i tuż przed wejściem do Płońska Armii Czerwonej.

W środowych uroczystościach wzięli udział : Burmistrz Płońska- Andrzej Pietrasik, Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska, senator – Jan Maria Jackowski, posłanka Elżbieta Gapińska, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, proboszczowie płońskich parafii oraz  radni miejscy, radni gminni oraz radni Powiatu Płońskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i kombatanci, przedstawiciel szkół.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik powiedział m.in. - ,,Co roku przychodzimy na płońskie ,,Piaski", aby oddać hołd siedemdziesięciu ośmiu bohaterom zamordowanym przez hitlerowców w ostatnich dniach okupacji. By przypomnieć historię naszego miasta i uświadomić sobie, do jak niecnych czynów zdolny jest człowiek. Mord na Piaskach dokonany przez hitlerowców tuż przed wkroczeniem wojsk Armii Czerwonej, kiedy losy Płońska, Polski, a także wynik II wojny światowej były już przesądzone, nie miał żadnego uzasadnienia – ani militarnego, ani politycznego. Był to w czystej postaci akt nienawiści, wynikający z chorej wiary w ideologię faszyzmu – głoszącą kult państwa, narodu, sprzeciwiającą się demokracji i wolności, w którą uwierzyły miliony Niemców. W takich miejscach, jak to, należy mówić precyzyjnie i zdecydowanie – zbrodniarzy nazwać zbrodniarzami, a ofiary – ofiarami. Należy przypominać tę historię wbrew intencjom oprawców, którzy chcieli, by o ich bestialskim czynie nikt się nie dowiedział. Jednocześnie trzeba ostrzegać przed wirusem nienawiści i zniewoleniem umysłów. Żadna ideologia, żaden polityk, żaden rozkaz nie zwalniają nas z samodzielnego myślenia i odpowiedzialności” – można było usłyszeć.

Wspomnienie zbrodni sprzed 77. lat przeczytała kierownik Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska Katarzyna Przybylska.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. ZBIORY UM PŁOŃSK

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe