Projekt polsko-ukraiński ZS Nowe Miasto

  • 17.11.2021, 15:41 (aktualizacja 26.11.2021, 17:49)
 Projekt polsko-ukraiński ZS Nowe Miasto Fot. ZS Nowe Miasto
Międzynarodowy projekt edukacyjny „W zgodzie z naturą, polsko-ukraińska eko-przygoda”, był realizowany we wrześniu 2021r., obejmował dwa spotkania młodzieżowe, pierwsze, w dniach 6-10.09 w Nowym Mieście i kolejne w dniach 21-25.09 w Kijowie.

Organizacją realizującą projekt był Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście, partner projektowy to 144 Liceum im. G. Wasienka w Kijowie. W projekcie wzięły udział dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów ww. szkół, w wieku 14-18 lat, którym towarzyszyło po dwóch opiekunów z każdej placówki. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W czasie realizacji spotkania młodzieżowego na Ukrainie odbyły się:

- eko – quest w dzielnicy Solomienskaja „SOS jemioła” przygotowany przez Małą Akademię Nauk w Kijowie. Pracując w zespołach młodzież, zgodnie z wytyczoną mapą, szukała drzew „zarażonych” jemiołą, prace swa dokumentowała za pomocą zdjęć i wysłaniem geolokalizacji (tzw. pinezki) do koordynatorki z MAN w Kijowie;

- gra-miejska w centrum Kijowa, wizyta w Oceanarium i Muzeum wody wszystko w poszukiwaniu  eko-porad;

-warsztaty w Parku Narodowym Golosijewski położonym na terenie ukraińskiej stolicy,podczas, których pracownicy parku p. Oleg i p. Inga, opowiedzieli i pokazali czym jest ekologiczna ścieżka edukacyjna, jakie elementy ją tworzą, jakie elementy powinna zawierać by była atrakcyjna dla dzieci. Młodzież w grupach zadaniowych, pracujących aktywna metodą piramida pomysłów, przygotowała 5 projektów eko-ścieżek, najciekawsze ich zdaniem projekty zostały zaprezentowane  pracownikowi parku. Nad jeziorem w parku, z pomocą pracowników parku, został ustawiony duży drewniany element naszej eko-ścieżki.  Zdecydowaliśmy się wykorzystać pomysł z tropami, śladami zwierząt. Był smakowity piknik kończący ten etap naszych działań w parku;

- warsztaty z produkcji animacji, podczas których grupa projektowa stała się producentem i wykonawcą animowanego filmiku promującego ekologię, dbanie o środowisko.

Realizowany projekt był również okazją do spotkania z dyrekcją obu projektowych  szkół – p. Edytą Jakubowską – Dyrektorem Zespołu Szkół w Nowym Mieście i p. Iryną Orehovą – Dyrektorem 144 Liceum w Kijowe. Ponadto  w Kijowie grupa projektowa spotkała się z panem Romanem Grysiukiem deputowanym Ukrainy pracującym w Komitecie Nauki, Szkolnictwa i Innowacji w Najwyższej Radzie Ukrainy.

 

Info za ZS Nowe Miasto

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe