,,Wakacje po pandemii" - sonda Extra Płońsk

  • 22.06.2021, 08:19 (aktualizacja 27.07.2021, 10:37)
,,Wakacje po pandemii" - sonda Extra Płońsk Fot. zdjęcie ilustracyjne
Tegoroczne wakacje nie będą jeszcze przypominać tych znanych nam sprzed pandemii. Szczepienia oraz środki ostrożności dają jednak nadzieję na coraz szersze otwieranie granic i w miarę normalne podróżowanie. Lecz czy pandemia koronawirusa zmieniła nasze wyjazdowe preferencje oraz dotychczasowe trendy i jak będą wyglądały wakacje naszych Czytelników? Przeprowadziliśmy sondę.

Filip Przedpełski (rzecznik UM w Płońsku) – Tradycyjnie spędzę wakacje na Mazurach z wędką w ręku. Jedną z cech  wędkarstwa jest zachowanie dystansu społecznego. Z tego powodu zarażenie się czymkolwiek na rybach, może poza pasją do łowienia, graniczy z cudem.  Pod tym względem czuję się bezpieczny. Mówiąc poważnie, od lat w podobny  sposób spędzam urlop. Pandemia – na szczęście – nie ma wpływu na moje  wakacje. Mam nadzieję, że już niedługo o koronawirusie będziemy mówić  tylko w czasie przeszłym.

 

Agnieszka Piekarz (dyrektor PCPR w Płońsku) – Mamy wreszcie lato. Po długich i szarych pod wieloma względami miesiącach możemy wreszcie odpocząć. Zapewne dla każdego z nas ten odpoczynek oznacza co innego. Ja preferuje spokój na łonie natury, z dala od zgiełku, ciągłych telefonów i codziennej gonitwy. Zamierzam pojechać na południe Polski, dużo spacerować, oddać się pieszym wędrówkom po szlakach górskich, a wieczory spędzać na długich rozmowach z bliskimi. Mam nadzieję, że towarzyszyć mi będą dzieci
i razem będziemy odkrywać piękne zakątki naszego kraju
.

 

Joanna Kamińska (nauczyciel w SP4 w Płońsku) – Podczas pandemii i pracy zdalnej nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i dzieci, ciężko pracowali. W związku z obostrzeniami unikaliśmy wychodzenia na spacery, co spowodowało duże obciążenia kręgosłupa, w szczególności w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Długie godziny spędzone przed ekranem komputera negatywnie  wpłynęły na nasz wzrok. W związku z tym wakacje polecam spędzić aktywnie. Należy wykorzystać każdą formę aktywności fizycznej np. jazda rowerem na świeżym powietrzu, spacer, bieganie, pływanie oraz gry rekreacyjne. Aby pobudzić nasz układ mięśniowo-ruchowy, wszystkie tego typu aktywności podejmujemy indywidualnie, ponieważ ruch jest w stanie zastąpić wiele leków, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu. Moi uczniowie planują wyjazdy wakacyjne z rodzicami oraz obozy sportowe. Będą to nie tylko wyjazdy krajowe, ale również zagraniczne. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy w okresie pandemii i obowiązują nas obostrzenia epidemiologiczne.

 

Katarzyna Tarasiuk-Wasilewska (płońszczanka) –  Czy jesteśmy po pandemii to trudno powiedzieć. Na pewno część z nas jest już zaszczepiona i może dlatego czujemy się nieco pewniej, bardziej bezpiecznie. Niemniej uważam, że każdy powinien nadal zachowywać bezpieczną odległość niezależnie od tego czy jest na plaży, w górach czy u siebie w domu. Nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach. Mycie rąk i ich dezynfekcja też nikomu nie zaszkodzi. Ja mam zaplanowane wyjazdy i spotkania wakacyjne z różnymi ludźmi – polecam robić to z rozsądkiem. Bardzo się z tego cieszę, czekam na to, bo przecież…Nasze zdrowie psychiczne też jest bardzo ważne. Człowiek przecież nie jest „ samotną wyspą”. Jest raczej istotą stadną. Garniemy się więc do innych ludzi, pragniemy ich towarzystwa. A czy szczepienia i nasz rozsądek zwyciężą zobaczymy na jesieni.

 

Bożena Chądzyńska (płońszczanka) – Każdego roku w okresie wakacji staramy się chociaż na kilka dni gdzieś wyjechać. W tym roku również wybieramy się na krótki odpoczynek nad morze oczywiście z zachowaniem środków reżimu sanitarnego. Będziemy unikać dużych skupisk ludzi na plaży, wybierając spokojne ustronne miejsca. Czas pobytu wykorzystamy na spacery po lasach, a brzegiem  morza o poranku i w godzinach wieczornych kiedy będzie mniej ludzi. Wszystkim czytelnikom życzę bezpiecznych wakacji spędzonych w gronie rodziny i znajomych.

 

Anna Brzezińska ( instruktor terapii ) - Trudno się odnieść do słów ,,po pandemii", bo tak naprawdę nikt z nas nie wie czy nastąpił jej koniec... Bardzo mnie cieszy fakt, że w ostatnim czasie mamy niski wskaźnik zachorowalności i ta sytuacja pozwala na znoszenie obostrzeń a co za tym idzie możliwość kontaktów międzyludzkich! Wracając jednak do tematu, wakacje spędzę z rodziną na wsi w swoich rodzinnych stronach oraz wyjeżdżając w Tatry. Myślę, że uda mi się wygospodarować czas na spotkania z przyjaciółmi, bo czas pandemii ograniczył nas do kontaktów telefonicznych.

 

Zuzanna Boruta ( wychowanka płońskiego internatu przy I LO) - Wakacje po pandemii to coś na co czekałam ja i chyba większość młodzieży od początku roku szkolnego. Uważam jednak, że wakacje należy planować na krótki okres czasu oraz wybierać miejsca, gdzie nie będzie tłumu i tłoku, a także będzie można zachować dystans. Wakacje po pandemii powinny być organizowane i odbywać się z rozsądkiem by nie narażać siebie i innych. Sądzę też że warto spędzać je w gronie najbliższych by nie narażać większej ilości osób na zarażenie. Cieszę się jednak że ludzie coraz mniej obawiają się pandemii i wirusa, a coraz więcej osób poddaje się szczepieniom. Mimo wszystko myślę że to będą udane wakacje!

 

Tomasz Kutner (wychowanek internatu przy I LO w Płońsku) – Wakacje sprzed pandemii były zupełnie inne. Wspólne rodzinne wyjazdy nad morze, duże skupiska ludzi. Teraz tak nie jest. Mimo tego, że cała rodziną jesteśmy zaszczepieni, nadal boimy się jeździć w miejsca gdzie są duże skupiska ludzi. Wolimy wybrać się na jakiś kemping czy popłynąć jachtem po wielkich mazurskich jeziorach. Myślę, że nie pojedziemy nad morze  czy w góry nawet, jeśli są zmniejszone obostrzenia, ponieważ  w dużych skupiskach istnieje dużo większe ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

Maria Giżyńska (wychowanka płońskiego internatu przy I LO) - Pandemia to czas trudny dla wszystkich. Brak komunikacji międzyludzkiej szczególnie widać u młodych osób, dla których taka przerwa w normalnym funkcjonowaniu jest czymś nowym, niecodziennym. Powolne ustępowanie pandemii daje nam nadzieję i szansę na zmianę biegu wydarzeń – stopniowe wracanie do codzienności. Dla nas, młodzieży, znaczy to, że zaczniemy doceniać nawet najmniejsze aspekty spędzania czasu razem. Będziemy korzystać z możliwości integracji, w każdy możliwy sposób. Na pewno spędzimy czas wakacji najlepiej jak możemy, robiąc rzeczy, na które wcześniej nie mieliśmy odwagi, ponieważ czujemy, że nie mamy nic do stracenia. To jest nasz czas, w którym pragniemy odizolować się, tym razem nie od siebie nawzajem - tylko od samotności.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

                 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe