,,Czytanie…to najlepsza inwestycja”.

  • 14.04.2021, 21:24 (aktualizacja 15.04.2021, 12:00)
,,Czytanie…to najlepsza inwestycja”. Fot. zbiory SP1 Płońsk
Wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku, dlatego chętnie odwiedzają szkolną bibliotekę.

Dlaczego warto czytać?

W jednej ze swoich książek francuski pisarz Daniel Pennac niezwykle trafnie skwitował problem, który dotyka wielu nastolatków stawiających czoła kanonowi lektur szkolnych:

Czasownik „czytać” nie znosi trybu rozkazującego. Niechęć tę dzieli z kilkoma innymi: czasownikiem „kochać”, z czasownikiem „marzyć”. Rzecz jasna, zawsze można spróbować. Proszę bardzo: „Kochaj mnie!”, „Marz!”, „Czytaj!”, „Czytaj! No czytajże, na litość boską, rozkazuję ci czytać!”.

Okazuje się, że to od nas zależy, jakie nastawienie mamy wobec czytania. Jeśli zaczniemy postrzegać czytanie jako coś rozwijającego, co może przynieść nam  realne korzyści w przyszłości, dać satysfakcję i poczucie dobrze spędzonego czasu, to wtedy odnajdziemy ciekawą literaturę, która na pewno nas wzbogaci.

Lubisz grać w Minecrafta?

Z pewnością spodobają Ci się dostępne w naszej bibliotece poradniki, ciekawe leksykony, w których znajdziesz inspirację do tworzenia w grze nowych, nieodkrytych światów.

Tworzysz nowe budowle w świecie klocków Lego?

To na Ciebie czekają w bibliotece nowe pozycje książkowe inspirujące zagorzałych budowniczych. To samo dotyczy fanów Władcy Pierścieni, Igrzysk Śmierci, przygód Mikołajka, czy Harry’ego Pottera. Współczesne seriale, gry, filmy są świetne, ale książki jeszcze lepsze. Sięgaj po literaturę z kręgu własnych zainteresowań. Rozwijaj je, gdyż udowodniono, że czytanie zwiększa jedne z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie – inteligencję i pewność siebie. Na pewno zauważyłeś, że rozmowa w wymagającym gronie staje się przyjemniejsza, gdy masz więcej do powiedzenia.

Czytanie poza rozrywką jest dobrym sposobem na poznanie siebie. To od Ciebie zależy, czy odnajdziesz się w świecie słowiańskich wojów, czy fantastycznych, wykraczających poza sferę wyobrażeń przygód. Tym samym polecamy literaturę z naszej biblioteki- „Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów”, „Mówcie mi Bezprym”,„Ada, strażniczka skarbu”, „Dwórki królowej Bony”, serię ,,Kroniki Archeo” lub przygody Felixa, Neta i Niki- bohaterów serii książek Rafała Kosika.

W zdalnej, pandemicznej rzeczywistości napotykasz dużo stresu, niepokoju, różnych bodźców płynących z sieci, telefonu, warto więc wyciszyć się i oddać przyjemności czytania. Ciekawa książka przyciągnie Twoją uwagę, pozwoli na odstresowanie i oderwanie od rzeczywistości. Polecamy – „Ostatnia tchnąca magią”, „Wyspa na końcu świata”, „Pieśni Zaginionego Kontynentu”.

,,Gdy byłem dzieckiem, miałem dużo marzeń. Myślę, że wzięły się stąd, że dużo czytałem”- tak powiedział Bill Gates, założyciel Microsoftu.

Czytanie się opłaca. Wpływowi, bogaci ludzie bardzo często są miłośnikami książek. Co zrobić, by osiągnięć sukces? Na pewno m. in. warto czytać. Np. o niezwykłych bohaterach, wojownikach, podróżnikach, polecamy: „Dachołazy”, „Odkrywca”, „Tarantula, Klops i Herkules” oraz serię ,,Wielcy i Sławni”.

W bieżącym roku szkolnym nasza biblioteka wzbogaciła się o różnorodne pozycje książkowe z kręgu literatury dziecięco – młodzieżowej. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy 943 książki, które czekają na wiernych i jeszcze niezdecydowanych czytelników!

Pamiętaj! Czytanie to najlepsza inwestycja, w dodatku przyjemna i darmowa!

 

Info. za SP1 Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe