Kierowco, piłeś? Nie jedź!

  • 12.04.2021, 15:28 (aktualizacja 27.04.2021, 16:14)
 Kierowco, piłeś? Nie jedź! Fot. zdjęcie ilustracyjne
Policjanci przypominają, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, po spożyciu której można kierować pojazdem. Nawet niewielkie ilości alkoholu wpływają na zdolności psychomotoryczne kierowcy. Apelujemy o rozsądek. Piłeś – nie jedź!

Miniony weekend niestety pokazał, że nadal na drogach naszego powiatu nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą wsiadanie za kierownicę na tzw. "podwójnym gazie". Kolejne 3 takie osoby zostały przez policjantów wyeliminowane z ruchu.

W sobotę wieczorem, 10 kwietnia policyjny patrol został skierowany do miejscowości Krysk (gm. Naruszewo), gdzie nietrzeźwy kierowca miał jechać osobowym fiatem. Wskazany pojazd, poruszający się w kierunku miejscowości Dłutowo, funkcjonariusze zauważyli na wysokości sklepu. Zatrzymali go do kontroli. Kierującym okazała się być 32-letnia mieszkanka gm. Naruszewo. Badanie na trzeźwość wykazało w jej organizmie blisko 0,6 promila alkoholu. Kobieta twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo. Razem z nią, jako pasażer, podróżował nietrzeźwy właściciel auta. Fiat został odholowany na strzeżony parking, a kierującej policjanci zatrzymali prawo jazdy.

W niedzielny poranek, tuż przed godz. 7:00, w na ul. Żołnierzy Wyklętych uwagę funkcjonariuszy zwrócił jadący w kierunku ul. Sienkiewicza opel. Kierujący tym pojazdem mężczyzna nie zwracał uwagi na ludzi przechodzących po przejściach dla pieszych i najeżdżał na "wysepki". W czasie kontroli drogowej okazało się, że kierowca opla to 51-letni płońszczanin, nie posiadający uprawnień do kierowania pojazdami. Od mężczyzny czuć było alkohol, miał bardzo duże trudności w utrzymaniu równowagi i wypowiadaniem się. Jak się okazało, w organizmie miał ponad 2,4 promila alkoholu.

Tego samego dnia, wieczorem, dyżurny skierował patrol na ul. Wesołą w Płońsku, gdzie jak wynikało ze zgłoszenia kierowca zaparkowanego na chodniku renault miał się dziwnie zachowywać i spożywać alkohol. Gdy policjanci dojeżdżali na miejsce, renault ruszało i skręciło w ul. Młodzieżową. Szybko zostało zatrzymane do kontroli. Kierowca, 35-letni płońszczanin, który jak się okazało miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu, swój stan tłumaczył tym, że alkohol w dużych ilościach spożywał poprzedniego dnia "opijając" to, że zostanie ojcem. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, a auto i pijanego kierowcę przekazali wskazanej przez niego, trzeźwej osobie.

Policjanci przypominają, że nawet niewielkie ilości alkoholu ograniczają nasze zmysły i opóźniają reakcję. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, która by pozwoliła na kierowanie pojazdem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2, wysoką karą grzywny oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat.

 

Info. za KPP Płońsk

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe