Trzy pytania do Agnieszki Klimczewskiej – dyrektora DPS w Karolinowie

  • 09.02.2021, 19:46 (aktualizacja 22.02.2021, 13:52)
Trzy pytania do Agnieszki Klimczewskiej – dyrektora DPS w Karolinowie Fot. zbiory rozmówcy
Trwa pandemia. Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Obecnie już seniorzy mogą korzystać ze szczepień. Jak wygląda sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Karolinowie? O tym rozmawiamy z dyrektorem placówki – Agnieszką Klimczewską.

Extra Płońsk: Pani dyrektor, jak koronawirus wpłynął na życie pensjonariuszy DPS w Karolinowie?

Agnieszka Klimczewska: 2020 był to trudny czas panującej pandemii w całym kraju. Domy pomocy społecznej szczególnie są narażone na wysoką zachorowalność. Bardzo szybko podjęto decyzję o zamknięciu ośrodka dla odwiedzających. Wprowadzono reżim sanitarny zarówno w stosunku do mieszkańców jak i pracowników. Życie mieszkańców w DPS zostało diametralnie zmienione. Musieliśmy na bieżąco dostosować program dnia do warunków panujących. Zrezygnowano z terapii w grupach. Skupiliśmy się na indywidualnych potrzebach mieszkańca. Większą uwagę i nacisk położyliśmy na wsparcie psychologiczne. Porady na początku były udzielane przez psychologa w formie rozmowy telefonicznej.  W chwili obecnej udzielane porady są w siedzibie placówki.

 

Jak obecnie działa DPS w Karolinowie i jakie zastosowano środki bezpieczeństwa wobec pensjonariuszy.

Dom w okresie trwania pandemii  w całym kraju działa w  oparciu  o rekomendacje i polecenia Wojewody Mazowieckiego działa oraz z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszyscy mieszkańcy zostali wyposażeni w żele dezynfekujące, maseczki ochronne. W miejscach ogólnodostępnych stoją urządzenie do dezynfekcji. Monitorujemy na bieżąco temperaturę ciała mieszkańcom. Zmieniono zasady korzystania ze stołówki. Podzielono mieszkańców na grupy, by nie mieszali się ze sobą oraz można było zachować dystans. Zastosowano również pracę w zespołach pracowniczych. Wzmożono również szczególne zasady higieny osobistej mieszkańców. W ostatnim czasie mieszkańcy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.

 

A jakie działania podjęto wobec kadry DPS?

Kadra domu pomocy społecznej została wyposażona w środki ochrony osobistej (maseczki, żele dezynfekujące, rękawiczki, fartuchy, gogle itp.). dwukrotnie pracownicy zostali  przetestowani w kierunku Covid-19. Wszystkie testy okazały się negatywne. Posiadamy również urządzenie do oczyszczania powietrza.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe